Piaci igény lenne rá, még sincs elég korszerű tudással bíró szakember, az iskolai utánpótlás sem megoldott – hívta fel a figyelmet az Épületszigetelők, Tetőfedők és Bádogosok Magyarországi Szövetsége és a Lindab. A korszerű alapanyagokkal folytatott, naprakész szakképzés fellendítésében, valamint a karrierút vonzóbbá tételében egyre nagyobb szerep jut a vállalati és iskolai együttműködéseknek közép- és felsőfokon egyaránt.
A Foglalkoztatási és Szociális Hivatal 2010 decemberi adatai szerint 591 ezer hazai álláskereső csaknem fele nem rendelkezett szakképzettséggel, miközben a hazai építőiparban országos méreteket ölt a szakképzett munkavállalói hiány – áll a közleményben.
Az építőipart érintő égető szakemberhiány annak is köszönhető, hogy az utóbbi évek oktatáspolitikája elsősorban a felsőoktatást támogatta, mellyel párhuzamosan csökkeni kezdett a szakképzés presztízse, így az oda jelentkező diákok száma is. „A Fiatal Tetőfedők Világbajnokságán az elmúlt 10 évben, ha indultunk a versenyen, a magyar csapatok legtöbbször dobogós helyen végeztek lapostetős, magastetős és bádogos szekcióban egyaránt. Mivel 26 év a korhatár, ma már a kétfős csapat kiállítása is problémát okoz, sajnos mindhárom szekcióban. Maholnap nem lesz mesterember, aki egymásra tud helyezni két téglát” – állítja Kassay Jenő, az ÉMSZ ügyvezető titkára.
Sándor Mátyás, a veszprémi Medgyaszay István Szakképző Iskola igazgatója elmondta, az idei évben összesen öt bádogos hallgató végez náluk, nekik kell pótolni az időközben nyugdíjba vonuló mestereket a teljes Nyugat-magyarországi régióban. Nagyságrendekkel több végzős diákra lenne azonban szükség ahhoz, hogy ne fokozódjon a szakemberhiány.
A negatív tendencia megfordítása érdekében a Lindab több szakképző iskolával és technikummal is együttműködik. „A vállalat hatékonyan vesz részt az iskola elméleti és gyakorlati oktatásaiban, szakmai kirándulás keretében gyárlátogatásra és termékismertető előadásra is sor kerül. A korszerű ismeretek elsajátításának lehetősége emeli az oktatás szakmai színvonalát, amely vonzóbbá teszi a szakmát a fiatalok számára” – fogalmazott a szakképző igazgatója. Hozzátette, intézményükben 131 szakmai tanulót oktatnak nappali és felnőttképzéses rendszerben négy szakmában: ács-állványozó, tetőfedő, épület- és építészbádogos, valamint épületszigetelőket. Nappali tagozaton az említett 5 bádogos mellett két évfolyamon 30 tetőfedő és összesen 12 ács tanul.
Kotormán István a Lindab fejlesztési és oktatási vezetője kiemelte: a vállalat és a szakképző intézmények céljai azonosak, folyamatosan javítani a szakma becsületét, valamint bebizonyítani, hogy a korszerű, minőséget előállító építőipar felkészült, modern ismeretekkel rendelkező szakembereket igényel, akik európai színvonalú munkaerőként biztos karrier elé nézhetnek.
Privátbankár