Kilián Csaba, az ITD Hungary Zrt. vezérigazgatója kiemelte, hogy a külgazdasági szakértelem alacsony szintje, elsősorban az üzleti szerződések megkötésénél és az adminisztratív ügyeknél, például a logisztika esetében okoz problémát.
A vezérigazgató elmondta: a Távol-Keletre irányuló élelmiszerexport esetén a bilaterális egyezmények megalkotása lenne sürgető feladat. Kilián Csaba szerint a megújuló energiaágazatban a támogatáspolitika hiánya, a repülőgépiparban az engedélyeztetési eljárás hosszúsága tántorítja el a befektetőket.
Kilián Csaba, a konferencián ismertette az ITDH idén márciusban befejezett két éves, ágazati ügyfélmenedzsment programjának eredményeit. A program során az ITDH tanácsadói több mint kétezer exportőr kis- és középvállalkozást (kkv) kerestek fel.
A projekt során megállapították, hogy Magyarország 15 ezer milliárd forint összértékű exportjából, mindössze 18 százalékot bonyolítana a kkv-k, ugyanakkor ennek a körnek is mintegy 40 százaléka külföldi tulajdonú cég. A kkv-k exporttevékenysége az élelmiszer-, a textil- és a fémiparban a legerősebb, de e téren feljövőben vannak a tudásalapú iparágak, például az élettudományok és a biotechnológia is.
A cégek meglévő - 80 százalékban uniós - export célpontjai nem változtak az elmúlt években, de a közeli jövőben célként megjelölt piacok között új irányok, így a Közel-Kelet és a Távol-Kelet szerepelnek - ismertette az ITD Hungary vezérigazgatója.
Kilián Csaba elmondta, hogy az ITDH és a Magyar Külgazdasági Szövetség (MKSZ) a jövőben kiemelt figyelmet fordít a külkertechnikai ismeretek oktatására, továbbá fontosnak tartja a kkv-k klaszteresedésének erősítését.
A hét kérdése:
Ön szerint létrejön a kormányfőjelöltek televíziós vitája?
290 millió euró plusz a külkerben
Húz az export: tovább nőhet a külkertöbblet
Közel 4 milliárd euró a tavalyi külkertöbblet
MTI