A Húszak (G20) pénzügyi vezetőinek dél-koreai értekezlete előtt Lipsky azt mondta, hogy "kétségkívül vannak kockázatok és kihívások, de a dolgok nagyjából az előrejelzéseinknek megfelelően alakulnak". A kockázatok között fő helyen említette, hogy a kormányok tervezetten abbahagyják a gazdaság költségvetési-pénzügyi támogatását, és csökkentik az államháztartási hiányokat.
Az IMF júliusban 4,6 százalékra javította a világgazdaság idei növekedésére szóló előrejelzését az áprilisban jósolt 4,2 százalékról. A jövő évre szóló előrejelzését változatlanul hagyta 4,3 százalékon.
Az IMF becslése szerint a világgazdaság összteljesítménye tavaly átlagosan 0,6 százalékkal csökkent a 2008-as, 3 százalékos növekedés után. A Húszak november 11-12-én tartják legközelebbi csúcsértekezletüket a dél-koreai fővárosban, Szöulban. A témák között lesz a nemzetközi pénzügyi szabályozás és a világgazdaság egyensúlyos és fenntartható növekedésének kérdésköre.
Lipsky arról is beszámolt, hogy a mostani előkészítő értekezleten jól haladnak a megbeszélések az IMF igazgatótanácsának átalakításáról, de részletekbe nem bocsátkozott. A fejlődő országok nagyobb szóhoz szeretnének jutni a nemzetközi szervezetekben, köztük az IMF-ben, annak arányában, ahogyan mind többel járulnak hozzá a világgazdasághoz.
Az indonéziai központi bank alelnöke, Hartadi Sarwono azt mondta hírügynökségeknek, hogy "a felzárkózó piacoknak nem csak az a fontos, mennyire növekszik IMF-kvótájuk, hanem általában az az elv is, hogy összefüggés van a kvóta és az IMF irányítása között, és e kettőnek együtt kell járnia".
A tanácskozáson szót ejtettek a mostani devizapiaci egyensúlytalanságokról is, de sem konkrét valutákkal, sem konkrét árfolyamokkal nem foglalkoztak.
MTI