
A pénteki bejelentést kölcsönös üzengetések előzték meg, amelyekből már korábban is kitűnt, hogy a kapcsolatok lehűlőben vannak. A közelmúltban a német kancellár rendkívül határozottan ítélte el a földközi-tengeri unió tervét, s annak a nézetnek adott hangot, hogy az hosszú távon az EU széteséséhez vezethet.
Nicolas Sarkozy terve szerint az új szervezet a Földközi-tenger menti országokat tömörítené, s az együttműködés motorja Franciaország és a többi között Algéria lenne. Németország - s több más uniós tagállam - elutasította a tervet. Nyilatkozatában Angela Merkel kancellár óva intett az olyan fejlődéstől, amelynek keretében Franciaország egy földközi-tengeri, Németország pedig egy kelet-európai uniót építene ki. A kancellár fontosnak nevezte az együttműködést mindkét régióval, de hangsúlyozta: az nem mehet a tagállamok közötti összetartás rovására, mert az az EU széteséséhez vezethet.
Mindennek ellenére a francia elnök tántoríthatatlanul - s minden konzultáció nélkül - haladt tovább az általa dédelgetett terv megvalósításának útján. Ennek keretében július közepére már egyfajta alapító csúcsértekezletet hívott össze a francia fővárosba, amit német részről ismét elutasítottak.
Az idézett források szerint az említett körülmények között német részről úgy ítélték meg, hogy az elnök és a kancellár hétfőre tervezett találkozóját jobb későbbre halasztani. A források utaltak arra is: a nézeteltérések más területen, így például Afganisztánnal kapcsolatban is egyre erőteljesebbek.
Adócsalás: beperelték a német államot
Sarkozy takarít: nem kell reklám!
A franciák kiharcolják helyüket a Nabuccóban
MTI