.jpg)
A lap szerint a javaslat lehetővé tenné, hogy külföldiek vásárolják fel a magyar felsőoktatási intézményeket, és a külföldi egyetemek is részesednének az ingyenes állami kvótákból, vagyis az ott tanulók egy része után is fizetne a magyar állam. Ez hátrányosan érintené a magyar diákokat, akik egyre kevesebben képesek a tandíjas oktatási formák igénybe vételére.
Szabad demokrata és szocialista képviselők nyújtottak be önálló javaslatot a "nemzetközi jellegű felsőoktatási intézmények" működési feltételeiről, a jogszabály még a tavaszi ülésszakban a parlament elé kerülhet.
Magyar Bálint (SZDSZ) az előterjesztők nevében az MTI-nek elmondta: nemzetközi jellegű felsőoktatási intézmény az az egyetem, illetve főiskola lehetne, ahol a beiratkozott hallgatók és oktatók éves átlagban, legalább 30 százalékban nem magyar állampolgárok. Ilyen intézményt külföldi állam és külföldi jogi személyiséggel rendelkező szervezet is alapíthatna.
A tervezet szerint, ha egy államilag elismert felsőoktatási intézmény megfelel a vonatkozó feltételeknek, átalakulhatna nemzetközi jellegű intézménnyé. Ugyanakkor, ha a beiratkozott hallgatók vagy oktatók három egymást követő éven keresztül éves átlagban kevesebb mint 30 százalékban nem magyar állampolgárok, az intézmény elveszíti nemzetközi jellegét, s nemzetközi jellegének állami elismerését vissza kell vonni. A jogszabály alapján az ilyen intézményekben a külföldiek oktatási, tudományos vagy művészeti munkavégzésekor munkavállalási engedélyre nem lenne szükség.
Magyar Bálint elmondta: a javaslattal szeretnék elősegíteni a külföldi és nemzetközi felsőoktatási intézmények minél nagyobb számú működését Magyarországon, illetve minőségi garancia mellett szeretnék könnyíteni megtelepedésüket.
Kirúgták a gyereket az egyetemről? Na és!
Mi kell egy joghallgatónak, hogy sikeres legyen?
Tódulnak a diákok az egyetemekre
Magyar Nemzet