Miskolc térségében legalább négy olyan nagy kiterjedésű mező található, ahonnan geotermikus energia nyerhető ki. Ennek túlnyomó hányada kommunális és ipari hő előállítására, kisebb része villamosenergia-termelésre hasznosítható - mondta Horuczi György. Megjegyezte: a négy mezőből annyi energia nyerhető ki, amely csaknem teljes egészében fedezné Miskolc távhőigényét, kiválthatná a jelenlegi fűtőerőművek szénhidrogén-felhasználását.
A geotermikus energia hasznosítására alapított Miskolci Geotermia Zrt.-t a napokban jegyezte be a bíróság a PannErgy Nyrt. 90 százalékos, és a miskolci önkormányzat tulajdonában lévő Miskolci Hőszolgáltató (Mihő) Kft. 10 százalékos részesedési hányadával.
A tervek szerint 25-27 geotermikus kútból, 2000-2500 méter mélységből hozzák a felszínre a forró vizet, illetve a gőzt, amelyből fűtési és ipari hőt, illetve villamos energiát állítanak elő. A lehűlt vizet zárt kutak rendszerében visszasajtolják az eredeti rétegekbe, a kedvező hőáram miatt így lényegében örökké fenntartható energiaátadó rendszer jön létre - ismertette az üzletfejlesztési igazgató.
A Pannergy a BÉT honlapján közleményben határolódott el az üzletfejlesztési igazgató nyilatkozatától. Ennek oka az volt, hogy az igazgató nem rendelkezett felhatalmazással arra, hogy a miskolci fejlesztésről nyilatkozzon. |
A többlépcsősre tervezett úgynevezett kaszkád rendszer nagy alapterületű üvegházak, mezőgazdasági és ipari termelő- és feldolgozóüzemek hőigényét is biztosítja, jelentős gazdasági potenciált és munkahelyeket teremtve a városnak és környezetének.
Az igazgató megjegyezte: a tervek szerint a geotermikus energia hasznosítása két éven belül megkezdődik Miskolcon, alacsonyabb árú és fenntartható távhőt biztosítva a város lakóinak.
Nyárra csökkent az olajexport
Oroszország tesz az Energia Chartára
Mélyponton az ipari termelés
Nálunk tartaná a gázt Szerbia
MTI