Az FHB-index 2009. III. negyedévi adatai alapján továbbra is visszaesés figyelhető meg a hazai lakáspiacon: az előző év azonos időszakához viszonyítva 8,3%-os árcsökkenést mértünk, a lakásárak a 2005 végi szintre estek vissza. A legfrissebb index előállításához az FHB piaci információi és saját megfigyelései mellett az APEH által 2009. harmadik negyedévéig átadott adatbázist használtuk fel.
Óvatos bankok: a forinthitel az egyetlen menedék? |


A lakáspiac minden szegmensében várakozásainknak megfelelően, visszaesés jelentkezik. A válság két csatornán keresztül sokkolta a keresletet: az elbocsátások és a béralkalmazkodás a lakosság reáljövedelmének erős csökkenését eredményezte, a pénzügyi szektorban lejátszódó korrekció miatt pedig drágult a kínált hitelek köre. A pénzügyi sokkhatás következménye stabil, a lakosság jövedelmi helyzete pedig fokozatosan romlik, ezért a lakások iránti kereslet csökkent. A kereslet csökkenése visszaeső forgalmat eredményezett a lakáspiacon, és a kínálati oldal (lakáseladók) áralkalmazkodása felgyorsult. Az új lakások építése 2009-ben kezdett el visszaesni, a fejlesztőknél pedig emelkedett az eladatlan új lakások száma. Bázis csomagunkban részletesen is bemutatjuk a közelmúlt eseményeit, valamint az FHB Indexhez kapcsolódó elemzés két újdonságát: a területi megfigyeléseket és a lakáspiaci prognózist.
Regionális tendenciák
Az országos áralakuláson túl felmértük – a figyelembe vett szempontrendszerünknek megfelelően – a regionális ingatlanpiac működését tükröző nagyvárosok elmúlt évtizedbeli áralakulását. A megfigyelésekből figyelemreméltó tendencia rajzolódik ki: a keleti városokban az átlagosnál magasabb, a nyugatiakban többnyire az átlagosnál alacsonyabb áremelkedés volt megfigyelhető az ezredforduló óta eltelt időszakban.

A válság hatásainak kapcsán kijelenthető, hogy az ingatlanpiac kifulladása az árértékek negatív irányú elmozdulása mellett mennyiségi visszaesést is eredményezett. Területi szempontból megfigyelhető, hogy az általános csökkenés a vidéket nagyobb mértékben érintette. A piac a kisebb településeken kevés kivétellel lelassult, több helyütt megállt, mely nem csupán a kereslet hiányára, hanem a kínálat rugalmatlanságára is visszavezethető.
A nagyobb városokban szintén érzékelhető csökkenés, ugyanakkor az ingatlanállomány jellege miatt e területeken a kereslet irányának elmozdulása is megfigyelhető. Keresettebb lett az alacsonyabb árfekvésű lakás, a minőségi elvárások növekedése mellett. A panel lakások esetén ez ott figyelhető meg, ahol a fenntartási költségek nagyságrendje nem tér el jelentősen a hagyományos gázfűtésű lakásokétól, valamint azon városokban, ahol a panelprogrammal érintett felújítások jelentős lakásmennyiséget érintettek .
A társasházi lakások piacán a tranzakciószám csökkenése alacsonyabb mint a családi házak esetén. A válság hatásaként a lakás szegmensben emelkedett az áralku mértéke, többek között ez is hozzájárult ahhoz, hogy a fajlagos lakásárak esése nagyobb, mint a családi házaknál mérhető áresés.
Lakáspiaci ár-előrejelzés
2010 év egészére átlagosan 9 százalékos, lassuló áresést prognosztizálunk - írja a bank saját, hazai és nemzetközi tapasztalatokat összegezve. Összefoglalóan megállapíthatjuk, hogy a recesszió hatására a lakossági reáljövedelem tovább esésével a kereslet tovább csökken, a kínálati oldalon lakásépítések további visszaesésével számolunk. Az idei évben előrejelzésünk szerint erőteljesebb lesz a lakáskínálat áralkalmazkodása is. Az árcsökkenés több lépcsőben következik be, és akkor állhat meg, a keresleti oldal felélénkül a kedvezőnek vélt vásárlási lehetőségek és a hitelpiaci helyzet miatt. A lépcsőzetesség az egyes ingatlantípusok és lokációk közötti különbséggel magyarázható, amely az FHB Lakásárindex alapján egyértelműen megkülönböztethetők.
Tavasszal a gazdaság is kijön a barlangból?
Meghökkentő: Budapesten jobb, mint New Yorkban?
Idén sem lesz csoda az ingatlanpiacon
Épül a milliárdos bankszékház
Ipari ingatlanok: nem sok újat várhatunk
366 napja van az építőipari cégeknek felvételzni
Privátbankár