Kifullasztotta a 140 az olajárat
A csütörtöki szabadpiaci kereskedést az szabta meg, hogy a Fed szerdai kamatdöntése óta - nem változtatott a kamaton, és kommentárja nem igazolta a távolabbi kamatemelési várakozásokat sem - a dollár háromheti mélypontra gyengült, és a részvénypiacok is sokat vesztettek a nap folyamán. Ezért a "forró tőke" ismét megrohanta a csábító olajpiacot.
A lelkesedéshez hozzájárult az OPEC-tag Líbia állami olajtársaságának vezetője is, mondván: megfontolják a termelés csökkentését az amerikai beavatkozási kísérletek miatt. Az amerikai törvényhozásban jelenleg törvényjavaslatról vitatkoznak, amely felhatalmazná az amerikai kormányt, hogy beperelje az OPEC-országokat az olajellátás korlátozása címén. George W. Bush amerikai elnök már közölte: ha a javaslatból törvény lesz, megvétózza. Még csütörtökön a líbiai olajtársaság vezetője is pontosította nyilatkozatát, hozzátéve, hogy nincs semmilyen konkrét termeléscsökkentési tervük.
Az ellátás világszinten továbbra is bőséges. Májusban az OPEC-országok termelése napi 32,12 millió hordóra nőtt az áprilisi, napi 31,71 milliós átlagról. Az OPEC exportja az elmúlt néhány héten az idei eddigi legnagyobbra növekedett tovább a hajózási-szállítási forgalmat figyelő brit Oil Movements cég becslése szerint. Szaúd-Arábia akár félmillió hordós termelésnövelést ígért júliusra, és napi 2,5 millió hordós többletet másfél éven belül, pedig - amint az OPEC elnöke e héten ismét emlékezetett - a kereslet az idén eddig csökkent és jelenleg is tovább apad. Egy friss statisztika szerint az Egyesült Államokban az elmúlt négy hét átlagában a teljes olajtermék-fogyasztás 3,2 százalékkal kevesebb volt, mint tavaly ilyenkor.
A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, augusztusi határidőre péntek reggel hordónként 139,55 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 9 centtel olcsóbb a csütörtöki New York-i zárónál.
Vállalhatatlan benzinár: reszkessetek, spekulánsok!
MTI