Kihalásba taszítja a kaviár a tokhalat
A szervezet szerint a tokhalfélék 85 százaléka veszélyeztetett. Európában és Ázsiában 18 faj van veszélyben. A "vörös listán" szereplő 27 faj 63 százaléka különösen veszélyeztetett, esetükben a kihalás sem zárható ki. További négy fajt már kihaltnak tekintenek.
A kaviár miatt a Kaszpi-tengerben élő Beluga tokhalfajta is felkerült az erősen veszélyeztetett fajok listájára. A Beluga tokhal fekete kaviárja a tehetős ínyencek körében keresett, a különleges kaviár kilója 7300 eurót is érhet. A tokhal-populáció folyamatosan csökken, mivel az édes és sós vízben egyaránt előforduló tokhalfajták igen későn ívnak, egy részük ráadásul nem is minden évben. Az állatok azonban akár 150 évig is elélnek.
A tokhalakat nemcsak a túlhalászás, hanem a élőhelyeik feltöltése is veszélyezteti. A cél az, hogy a halakat tenyészetben tartsák, és így jussanak a kaviárhoz. Mivel a tokhalak milliónyi ikrát raknak, a gondos megfigyelés és a halászati tilalom betartása az halállomány gyors regenerálódásához vezetne az IUCN szerint.
Nem a klímaváltozástól félünk - pedig kéne
MTI