A jövő héten megjelenő IEA-előrejelzés szerint, amelynek tervezetéből a csütörtöki Financial Times idéz, a piaci egyensúlytalanságok okozhatnak ugyan időleges áresést, azonban egyre nyilvánvalóbb, hogy "az olcsó olaj időszakának vége".
A fejlett ipari térség energiaellátási figyelőszolgálatának szerepét betöltő szervezet a kétszeresére emelte a 2030-ra szóló hosszú távú árelőrejelzését, amely tavaly még 108 dollár volt hordónként. Az IEA szerint 2008 és 2015 között folyamatosan 100 dollár felett lesz az átlagos éves olajár.
A szervezet arra a várakozására alapozza ezt a prognózist, hogy a kitermelő cégek nehezen tudják majd pótolni a művelés alatt álló régebbi olajmezők hozamának várt, meredek csökkenését. A jelentés szerint a jelenlegi globális energiaellátási és fogyasztási folyamatok "nyilvánvalóan fenntarthatatlanok".
Az IEA szerint a világ olajipari cégeinek már 2010-ig olyan beruházásokat kell vállalniuk, amelyek eredményeként Szaúd-Arábia - napi 7 millió hordós - termelésével csaknem egyenlő mennyiségű pótlólagos olaj nyerhető ki, mert csak így lehet megakadályozni a globális ellátás összeroppanását a következő évtized közepéig.
Több mint négy dollárral csökkent a kőolaj ára Londonban és New Yorkban csütörtökön késő délután. Az árgyengülés oka a globális gazdaság gyenge kilátása, illetve annak a hatása a kőolaj és az olajtermékek keresletére. Röviddel fél hat előtt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében az északi-tengeri Brent decemberi lejárata 4,48 dollár csökkenéssel 57,39 dolláron állt. Ez 21 havi mélypontnak számít. A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta decemberi jegyzése 4,63 dollárral 60,67 dollárra süllyedt. |
Más olajipari elemzők szerint a globális nyersolajtermelés már évekkel ezelőtt túljutott csúcspontján.
Az Energy Watch Group nevű szakértői műhely néhány hónapja Londonban kiadott elemzése szerint ez már 2006-ban - az iparági konszenzusnál több évvel korábban - megtörtént, elsősorban a fő kitermelő térségek termelési potenciáljának vártnál koraibb és nagyobb mértékű hanyatlása miatt.
Az Energy Watch Group a továbbiakban a globális termelés drámai zuhanását jósolja: előrejelzése szerint a tavalyelőtt elért, átlagosan napi 81 millió hordós csúcstermelés után 2020-ban 58 millió, 2030-ban már csak 39 millió hordó - vagyis a csúcsértéknek kevesebb mint a fele - lesz a világ napi nyersolajtermelése.
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
A Barclays Capital londoni befektetési csoport éppen csütörtökön kiadott havi olajpiaci elemzése azt írja: a mostani olajárzuhanás szokatlan velejárója az a gyorsaság, amellyel a kínálati oldal reagált rá.
A ház szerint az ágazat a lefelé tartó árciklus nagyon korai szakaszában jegelt nagyon jelentős beruházásokat. A folyamat üteme "drámaian" meghaladja a korábbi árcsökkenési ciklusok idején tapasztaltat; még 1998-1999-ben, a 10 dollárig zuhanó olajár időszakában sem lassultak ilyen hirtelen és ennyire jelentősen a beruházások, mint most.
A Barclays Capital londoni elemzői szerint rövid távon valószínűsíthető a keresleti oldal komoly gyengülése, amelyet az OPEC-kínálat meredek visszafogása kísér, de a jelenlegi kapacitásbővítési szünet az árgörbe későbbi szakaszain súlyos örökségnek bizonyulhat.
A ház megfogalmazása szerint talán korai még azt gondolni, hogy "a 90 dollár az új 20 dollár" (az olajárak tekintetében), de az valószínű, hogy a 90 dollár alatti árakkal jellemzett időszakok növelik a hosszú távú ellátási kockázatokat.
A cég előrejelzési táblázata szerint a két fő globális olajtípus, a West Texas Intermediate (WTI) és a Brent átlagára az idei negyedik negyedévben 77,80, illetve 75,10 dollár lesz a második negyedévben mért 123,80, illetve 122,80 dolláros átlag után, 2009 utolsó negyedére azonban már 118, illetve 116,70 dolláros átlagot jósolnak a Barclays Capital londoni elemzői.
A ház 2008 egészére 104,40 és 102,80 dolláros, 2009-re 105,20 és 103,60 dolláros, 2010-re már 126,10 és 121,30 dolláros átlagárat vár a két irányadó olajféleségre.
Véget ért az olaj-rally
Lélektani határ alatt az olajár
Újra zuhan a benzinár: nyílik az olló
Az olajár megmentette az európai indexeket
Az olajár hozza a "régi formáját": drágul
MTI