1p
Vissza fog emelkedni 100 dollár fölé az olajár, amint megindul a világgazdaság kilábalása, 2030-ra pedig 200 dollár felett lesz a nyersolaj hordója
Vissza fog emelkedni 100 dollár fölé az olajár, amint megindul a világgazdaság kilábalása, 2030-ra pedig 200 dollár felett lesz a nyersolaj hordója, áll a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) készülő éves jelentésében. Londoni befektetési banki elemzések szerint az olaj már jövőre ismét 100 dollár fölé drágul.

A jövő héten megjelenő IEA-előrejelzés szerint, amelynek tervezetéből a csütörtöki Financial Times idéz, a piaci egyensúlytalanságok okozhatnak ugyan időleges áresést, azonban egyre nyilvánvalóbb, hogy "az olcsó olaj időszakának vége".

A fejlett ipari térség energiaellátási figyelőszolgálatának szerepét betöltő szervezet a kétszeresére emelte a 2030-ra szóló hosszú távú árelőrejelzését, amely tavaly még 108 dollár volt hordónként. Az IEA szerint 2008 és 2015 között folyamatosan 100 dollár felett lesz az átlagos éves olajár.

A szervezet arra a várakozására alapozza ezt a prognózist, hogy a kitermelő cégek nehezen tudják majd pótolni a művelés alatt álló régebbi olajmezők hozamának várt, meredek csökkenését. A jelentés szerint a jelenlegi globális energiaellátási és fogyasztási folyamatok "nyilvánvalóan fenntarthatatlanok".

Az IEA szerint a világ olajipari cégeinek már 2010-ig olyan beruházásokat kell vállalniuk, amelyek eredményeként Szaúd-Arábia - napi 7 millió hordós - termelésével csaknem egyenlő mennyiségű pótlólagos olaj nyerhető ki, mert csak így lehet megakadályozni a globális ellátás összeroppanását a következő évtized közepéig.

Több mint négy dollárral csökkent a kőolaj ára Londonban és New Yorkban csütörtökön késő délután. Az árgyengülés oka a globális gazdaság gyenge kilátása, illetve annak a hatása a kőolaj és az olajtermékek keresletére.
Röviddel fél hat előtt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében az északi-tengeri Brent decemberi lejárata 4,48 dollár csökkenéssel 57,39 dolláron állt. Ez 21 havi mélypontnak számít.       
A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta decemberi jegyzése 4,63 dollárral 60,67 dollárra süllyedt.
A jelentés úgy becsüli, hogy a világ olajiparának 2030-ig minden évben 350 milliárd dollár értékű beruházást kell végrehajtania a jelenlegi olajmezők meredek hozamcsökkenésének ellensúlyozására és új olajforrások fellelésére. Az IEA szerint a világ olajmezőinek hozama évente 9 százalékkal csökken.

Más olajipari elemzők szerint a globális nyersolajtermelés már évekkel ezelőtt túljutott csúcspontján.

Az Energy Watch Group nevű szakértői műhely néhány hónapja Londonban kiadott elemzése szerint ez már 2006-ban - az iparági konszenzusnál több évvel korábban - megtörtént, elsősorban a fő kitermelő térségek termelési potenciáljának vártnál koraibb és nagyobb mértékű hanyatlása miatt.

Az Energy Watch Group a továbbiakban a globális termelés drámai zuhanását jósolja: előrejelzése szerint a tavalyelőtt elért, átlagosan napi 81 millió hordós csúcstermelés után 2020-ban 58 millió, 2030-ban már csak 39 millió hordó - vagyis a csúcsértéknek kevesebb mint a fele - lesz a világ napi nyersolajtermelése.

Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron

A Barclays Capital londoni befektetési csoport éppen csütörtökön kiadott havi olajpiaci elemzése azt írja: a mostani olajárzuhanás szokatlan velejárója az a gyorsaság, amellyel a kínálati oldal reagált rá.

A ház szerint az ágazat a lefelé tartó árciklus nagyon korai szakaszában jegelt nagyon jelentős beruházásokat. A folyamat üteme "drámaian" meghaladja a korábbi árcsökkenési ciklusok idején tapasztaltat; még 1998-1999-ben, a 10 dollárig zuhanó olajár időszakában sem lassultak ilyen hirtelen és ennyire jelentősen a beruházások, mint most.

A Barclays Capital londoni elemzői szerint rövid távon valószínűsíthető a keresleti oldal komoly gyengülése, amelyet az OPEC-kínálat meredek visszafogása kísér, de a jelenlegi kapacitásbővítési szünet az árgörbe későbbi szakaszain súlyos örökségnek bizonyulhat.

A ház megfogalmazása szerint talán korai még azt gondolni, hogy "a 90 dollár az új 20 dollár" (az olajárak tekintetében), de az valószínű, hogy a 90 dollár alatti árakkal jellemzett időszakok növelik a hosszú távú ellátási kockázatokat.

A cég előrejelzési táblázata szerint a két fő globális olajtípus, a West Texas Intermediate (WTI) és a Brent átlagára az idei negyedik negyedévben 77,80, illetve 75,10 dollár lesz a második negyedévben mért 123,80, illetve 122,80 dolláros átlag után, 2009 utolsó negyedére azonban már 118, illetve 116,70 dolláros átlagot jósolnak a Barclays Capital londoni elemzői.

A ház 2008 egészére 104,40 és 102,80 dolláros, 2009-re 105,20 és 103,60 dolláros, 2010-re már 126,10 és 121,30 dolláros átlagárat vár a két irányadó olajféleségre.

Véget ért az olaj-rally
Lélektani határ alatt az olajár
Újra zuhan a benzinár: nyílik az olló
Az olajár megmentette az európai indexeket 
Az olajár hozza a "régi formáját": drágul  

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG