.jpg)
Az elemzés szerint a tőzsdei árfolyamemelkedéseket olyan hangulati tényezők vezérelték, mint a brit jegybank - a Bank of England - fél százalékos mélységi rekordra süllyesztett alapkamata és a pénzintézet által bejelentett kvantitatív enyhítési kurzus, az euróövezeti jegybank legutóbbi, negyed százalékpontos kamatcsökkentése, szintén mélységi rekordnak számító 1,25 százalékra, valamint a londoni G20-csúcson született döntések a pénzügyi felügyelet erősítéséről és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tőkepótlásáról.
A Moody´s Economy.com londoni közgazdásza szerint azonban az utóbbi hetek tőzsdei felfutása nem lesz tartós, ha az új negyedéves vállalati eredményjelentési szezonban a nem túl vérmes befektetői várakozásoknál is rosszabb számok kerülnek nyilvánosságra; ebben az esetben a piaci hangulat "gyorsan elromolhat".
Még ha a cégeredmények megfelelnek is a várakozásoknak, vagy akár azoknál jobbak, az árfolyamemelkedés akkor is jó eséllyel kifullad, ahogy a befektetők ráébrednek a nagy nyugat-európai gazdaságok siralmas állapotára, áll az elemzésben.
Nem ez az első olyan szakértői vélemény, amely szerint óvatosan kell megítélni a múlt havi tőzsdei árfolyam-erősödéseket. Duncan Niederauer, a NYSE Euronext tőzsdecsoport vezérigazgatója a Financial Timesnak a múlt héten kijelentette: a márciusi piaci fellendülés "csalóka volt", mert azt rövid távra játszó, a nagymértékű volatilitásból hasznot húzni próbáló kereskedők hajtották, nem pedig a nagy intézményi és egyéb, hosszú távon gondolkodó befektetők.
A világ legnagyobb tőzsdecégének vezetője szerint a jelentős forgalom és a vezető indexek nyereségei nem feltétlenül azt a meggyőződést tükrözték, hogy a gazdasági válság legrosszabb időszaka már elmúlt. Niederauer szerint az elmúlt hetek tőzsdei forgalma, jóllehet viszonylag egészséges volt, még mindig elmaradt attól a szinttől, amely azt mutatná, hogy visszatért a piaci fundamentumokba vetett befektetői bizalom.
A tőzsdei vezető azt mondta: ha a nyáron újabb piaci fellendülés következik, az már valóban a gazdasági kilábalás egyik alapvető jele lesz, és akkor 2010 áprilisára a világgazdaság "sokkal egészségesebb képet fog mutatni".
Két hajszálra van a BÉT a végelgyengüléstől
Hasznos tippek, hogy ne kerüljön Szibériába
Részvényeket cserélt a Mol és az OTP
A BÉT megelőzte a régiót
Az új tőzsdézők nem szívbajosak
Tőzsdére várva: lehet már magyar részvényt venni?
MTI