1p
A gazdasági alapmutatók nem támasztják alá azt a jelentős árfolyamerősödést, amely az európai értéktőzsdéken zajlott le az elmúlt egy hónapban
A gazdasági alapmutatók nem támasztják alá azt a jelentős árfolyamerősödést, amely az európai értéktőzsdéken zajlott le az elmúlt egy hónapban, áll a Moody"s Investors Service nemzetközi hitelminősítő londoni gazdaságelemző szolgálatának helyzetértékelésében.

A Moody´s Economy.com vezető londoni közgazdásza, Zach Witton az elemzésben felidézi: az európai kontinentális tőzsdék árfolyamait összegző FTSE Eurofirst 300-as mutató március eleje óta hozzávetőleg 20 százalékot erősödött, a Londoni Értéktőzsde irányadó FTSE-100-as indexe pedig 13 százalékkal emelkedett. A Moody´s szakértője szerint azonban ennek nincs makrogazdasági megalapozottsága. Az euróövezet, Nagy-Britannia és a többi nagy európai gazdaság egyaránt recesszióban van, és az elsődleges makrogazdasági mutatókból nem sok olyan jelzés szűrhető le, hogy közeleg a fellendülés.

Az elemzés szerint a tőzsdei árfolyamemelkedéseket olyan hangulati tényezők vezérelték, mint a brit jegybank - a Bank of England - fél százalékos mélységi rekordra süllyesztett alapkamata és a pénzintézet által bejelentett kvantitatív enyhítési kurzus, az euróövezeti jegybank legutóbbi, negyed százalékpontos kamatcsökkentése, szintén mélységi rekordnak számító 1,25 százalékra, valamint a londoni G20-csúcson született döntések a pénzügyi felügyelet erősítéséről és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tőkepótlásáról.

A Moody´s Economy.com londoni közgazdásza szerint azonban az utóbbi hetek tőzsdei felfutása nem lesz tartós, ha az új negyedéves vállalati eredményjelentési szezonban a nem túl vérmes befektetői várakozásoknál is rosszabb számok kerülnek nyilvánosságra; ebben az esetben a piaci hangulat "gyorsan elromolhat".

Még ha a cégeredmények megfelelnek is a várakozásoknak, vagy akár azoknál jobbak, az árfolyamemelkedés akkor is jó eséllyel kifullad, ahogy a befektetők ráébrednek a nagy nyugat-európai gazdaságok siralmas állapotára, áll az elemzésben.

Nem ez az első olyan szakértői vélemény, amely szerint óvatosan kell megítélni a múlt havi tőzsdei árfolyam-erősödéseket. Duncan Niederauer, a NYSE Euronext tőzsdecsoport vezérigazgatója a Financial Timesnak a múlt héten kijelentette: a márciusi piaci fellendülés "csalóka volt", mert azt rövid távra játszó, a nagymértékű volatilitásból hasznot húzni próbáló kereskedők hajtották, nem pedig a nagy intézményi és egyéb, hosszú távon gondolkodó befektetők.

A világ legnagyobb tőzsdecégének vezetője szerint a jelentős forgalom és a vezető indexek nyereségei nem feltétlenül azt a meggyőződést tükrözték, hogy a gazdasági válság legrosszabb időszaka már elmúlt. Niederauer szerint az elmúlt hetek tőzsdei forgalma, jóllehet viszonylag egészséges volt, még mindig elmaradt attól a szinttől, amely azt mutatná, hogy visszatért a piaci fundamentumokba vetett befektetői bizalom.

A tőzsdei vezető azt mondta: ha a nyáron újabb piaci fellendülés következik, az már valóban a gazdasági kilábalás egyik alapvető jele lesz, és akkor 2010 áprilisára a világgazdaság "sokkal egészségesebb képet fog mutatni".

Két hajszálra van a BÉT a végelgyengüléstől
Hasznos tippek, hogy ne kerüljön Szibériába
Részvényeket cserélt a Mol és az OTP
A BÉT megelőzte a régiót
Az új tőzsdézők nem szívbajosak
Tőzsdére várva: lehet már magyar részvényt venni?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG