
Kitekintés
A gazdaságélénkítés árát meg kell fizetni
A K&H alapkezelő szerint a világgazdaságban javuló növekedési kilátásokkal kell számolnunk, a piacokon ismételten eluralkodott az optimizmus, ami vélhetően betudható az ipari adatok javulásának is. A piacok egyelőre mégis kivárnak - vélik az alapkezelőnél. Horváth István befektetési igazgató szerint meggyőzően folytatódik a kilábalás, kibontakozóban van a fellendülés. A gazdaságpolitika világ szinten összehangoltan reagált, "tövig nyomta a gázpedált", amikor szembesült a válság méretével, az ekkor meghozott döntések pedig ma már éreztetik kedvező hatásukat.
A fellendülés ára

Kérdőjelek 2010-re
Az optimizmus ellenére is a K&H több kérdőjellel is számol 2010-re. Az egyik, a már említett gazdaságélénkítés ára, vagyis a magas államadósságok. A krízis előtti 70-80%-os szint a válság hatására szinte mindenhol 100% felé emelkedett a fejlett világban (összehasonlításképp: a maastrichti kritérium 60%-os államadósságot ír elő). 2010-ben a K&H arra számít, hogy a nagyobb jegybankok csökkentik likviditásukat, és ezzel párhuzamosan emelhetik alapkamataikat. A harmadik rizikófaktor pedig a már említett gyorsuló infláció.

Biztató jelek
Magyarország: lassú kilábalás, gyenge kereslet
A magyar gazdaság 2009-ben rossz adatokat produkált, a fogyasztás még mindig gyenge, a válság előtti szigorítások után a krízis okozta megszorítások miatt is drámaian visszaesett a fogyasztás szintje. Horváth István szerint a bankok ma már nyitottabbak a háztartások hitelezését illetően, de a hitelfelvételi kedv elmarad a 2008 előtti szinttől. A magyar háztartások inkább hitelt törlesztenek, mint hogy újabbakat vennének fel. A gyenge fogyasztás a munkanélküliség magas szintjével is magyarázható. A K&H lassú kilábalásra számít, 2009-re 0% közeli GDP-növekedést várnak, inkább enyhe pluszt, mint mínuszt - mondta el Horváth. 2011-re az alapkezelő viszont már erőteljes növekedést vár, 4% körülit.
A magyar gazdaságpolitika korlátai a jövőben
A hét kérdése: Önnek mi lenne az első lépése kormányfőként? Szavazzon! |


A magyar gazdaságpolitika jövőjét illetően sok a kérdőjel a választások miatt - utalt rá a befektetési igazgató. Ugyanakkor három olyan tényezőt is felsorolt, melyek korlátokat jelenthetnek a következő kormány számára: teljesítenünk kell az IMF vállalásokat, kordában kell tartani az államadósságot és az euró bevezetés kritériumaira is oda kell figyelnünk.
Megtakarítások, befektetések
Mint Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója elmondta, a befektetési alap piac 2009 első felében csökkent, ezzel párhuzamosan kevés volt az új kibocsátás is. Emlékezhetünk rá, hogy 2009 elején a bankok kamatkereső ügyfélstratégiája (magas kamatozású banki betétek) elszívta a befektetőket a befektetési alapoktól. Ezt a fajta stratégiát váltotta fel a tavalyi év második felében a befektetők nagy része és tolódott inkább az alapok fele. A második félév a kétszámjegyű hozamok a részvénymentes pénzpiaci, illetve tőke- és hozamvédett alapokról szólt. Zobor Zsuzsanna szerint ugyanakkor a magas hozamok nem szédítették meg a befektetőket, továbbra is az óvatosság és a biztonságra törekvés volt a legjellemzőbb a hazai befektetők körében, mint megjegyezte a "befektetők nem mozdultak".
.jpg)
2009 a K&H Alapkezelő számára is fontos év volt, hiszen nagy volumenben jártak le tőke- és hozamvédett alapok a 2006 szeptember 1-től bevezetett kamatadó előtti hajrá eredményeként. A válság miatt ezek az alapok extra hozam nélkül maradtak, az alapkezelő ezért 20 ilyen tőke- és hozamvédett alapjából (123 milliárd forint értékben) 13-at nyílt végűvé alakított át (mintegy 105 milliárd forint értékben), hogy a befektetők megtarthassák kamatadómentességüket. Az alapkezelő beszámolója szerint a várt 50% helyett 66%-uk a "bent maradás mellett" döntött, ami jóval magasabb szám a piaci átlagnál. E mellett a K&H új kibocsátásokat is végrehajtott, a sajtótájékoztató egyik apropója éppen az volt, hogy az alapkezelő kibocsátotta 100. zártvégű származtatott alapját. Az alapkezelőnél 8 új tőke- és hozamvédett alap jegyzése zajlott le összesen 20 milliárdos volumennel.
Adókedvezmények - újabb lendület?
Nézze meg választási rovatunkat és értékelje Ön is a miniszterelnök-jelölteket! |

A tőke- és hozamvédett alapok jelenleg a hazai befektetési piac 15%-át teszik ki, ezzel a második legnagyobb kategória a pénzpiaci alapok után. Kiemelte, a "hazai befektetők szeretik előre látni, hogy az adott befektetés legjobb és legrosszabb esetben milyen hozamot hoz", a garantált alapoknál pedig megvan rá a lehetőség, hogy a kockázati szint mérséklése mellett nem veszítjük el a többlethozam lehetőségét. Zobor Zsuzsanna szerint ráadásul a tartós befektetési számlákhoz kapcsolódó adókedvezmény újabb lökést adhat a garantált alapok piacának. Ugyan most még a felhalmozás ideje tart, január 4. óta 5000 ügyfél nyitott ilyen számlát a cégnél, 13 milliárd forintos volumenben.
Az igazgatónő ezek mellett elmondta, hogy szerinte 2010 a "tanácsadás éve lesz", felértékelődik az ügyfelekkel folytatott kommunikáció, a válság egyik tanulsága, hogy "az ügyfeleknek tudniuk kell, mit vásárolnak" illetve előtrébe kerülnek majd a hosszú távú megtakarítások.
Nőtt a befektetési alapok vagyona
Zseniálisan teljesített a kötvénypiac
A görögök megkapják, amit kérnek
A nők jobban bánnak a pénzzel
Dől a pénz: megint nyerésben a befektetési alapok
A válság előtti időket idézik a befalapok
Zsiborás Gergő
Privátbankár