1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Henry Kissinger híres kérdésére az Unió most választ adhat. A tagállamok rövidesen elnököt választanak a közösség élére, aki határozottan képviselheti az EU külpolitikáját.
Az Európai Unió rövidesen elnököt választ a közösség élére, aki a tervek szerint végre egy személyben, határozottan képviselheti a tagállamok közös külpolitikáját a Fehér Házban, a Kremlben és szerte a világon. Az új hivatal választ adhat Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter híres kérdésére is: "Kit tárcsázzak, ha Európával akarok beszélni?"

A 27 tagállam ebben a hónapban kezd tárgyalásokat az Európai Tanács elnökének személyéről. Rendkívül fontos, hogy kire esik majd a választás, mert a döntés évtizedekre meghatározhatja a közösség arculatát.

Az Európai Unió eddig csak a bizottság élére nevezett ki elnököt, ám a közösség éppen ratifikáció alatt álló reformszerződése létrehozta az uniós elnöki posztot. Az új hivatalt betöltő személyt a tervek szerint összetett feladatkörrel fogják felruházni: amellett, hogy alapvető küldetése lesz az unió közös hangjának képviselete a világban, olyan technikai jellegű feladatokat is el kell majd látnia, mint az elnöklés a kormányfői tanácskozásokon. Egyelőre nem világos, melyik szerepkör kap majd nagyobb hangsúlyt: a csúcstalálkozók napirendjének előkészítése és a szervezet működéséhez szükséges technikai feltételek biztosítása, vagy pedig a közös álláspont képviselete és érvényesítése - írta elemzésében a Newsweek című hetilap.

Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett
egyszeri költséggekkel!
Amennyiben ez utóbbinak lesz nagyobb szerepe, a jövőbeli "európai külügyminiszternek" rendkívül nehéz dolga lesz a 27 tagállam gyakran eltérő, sőt egymással versengő álláspontjainak összehangolásában. Elég csak az euroatlantisták és az Amerika-ellenesek közti, hosszú évtizedekre visszanyúló ellentétre gondolni, vagy arra, hogy Berlin és Varsó lényegében háromszáz éve képtelen közös álláspontot kialakítani Oroszországgal kapcsolatos ügyekben.

Ám az EU konstrukciójában éppen az a zseniális, hogy a gépezet szép lassan megoldást tud találni a világ más térségeiben teljesen megoldhatatlannak látszó feladatokra is: például az eurózóna kialakítására vagy a munkaerő szabad áramlásának bevezetésére. A héten pedig az uniós szakminiszterek megállapodásra jutottak az Európai Unió munkaidő-irányelvéről és a kölcsönmunka szabályozásáról.

Jelenlegi és egykori európai miniszterelnökök máris sorban állnak az unió elnöki tisztségének betöltésére. A várhatóan 2009 nyarától aktív poszt aspiránsainak listáját az európai konzervatív körökben nagy népszerűségnek örvendő Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő vezeti. A "bonviván" Juncker az Európai Egyesült Államok föderalista álmának egyik utolsó meghatározó képviselője. Ám elképzelhető, hogy az új generációs, az EU-t inkább az államok konföderációjának irányába terelő európai vezetők megvétózzák Juncker megválasztását. Fő érvük vele szemben az, hogy a luxemburgi politikus túl sok hatalmat akarna Brüsszelre ruházni a nemzetállamok rovására.

Anders Fogh Rasmussen dán miniszterelnök, aki hazájában a következő választásokon nem számíthat túl nagy sikerre, ugyancsak szívesen betöltené az uniós elnöki posztot. A dán jelölt vonzerejét azonban némileg visszavetheti, hogy koalíciójában részt vesz néhány erőteljesen bevándorlás-ellenes politikus.

Valéry Giscard d´Estaing volt francia kormányfő, az EU-alkotmány első tervezetének kidolgozója feltehetően szintén nem utasítaná el az új uniós hivatalt. Nemrég egy interjúban az EU-elnökségről beszélve kifejtette, melyek véleménye szerint az alapvető elvárások az új poszt betöltőjével szemben - és lényegében a saját szakmai önéletrajzát vázolta fel...

Brüsszelben felmerült José Manuel Barroso bizottsági elnök neve is. Amennyiben ő lenne a befutó, helyét a találgatások szerint Juncker vagy Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár vehetné át a közösség végrehajtó szervének élén.

Nicolas Sarkozy
francia elnök - többek nagy meglepetésére - fölvetette Tony Blair nevét is a lehetséges elnökjelöltek között. A volt brit kormányfő személye valószínűleg elfogadható kompromisszum lenne a döntéshozók számára, ám közel sem biztos, hogy maga is akarja az állást. Blair minden jel szerint élvezi a közel-keleti kvartettben betöltött közvetítői tevékenységét. Emiatt kétséges, hogy ezt a küldetését könnyen feladná az uniós elnök - egyelőre még nem is konkretizált - szerepének betöltéséért.

A soros féléves EU-elnökséget a jelenlegi rendszerben júliusban átvevő Franciaország számára komoly kihívás, hogy megtalálja a megfelelő jelöltet, akinek kinevezését a jövő júniusban megválasztandó Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia.

Ha Sarkozy nem jár sikerrel, és olyan elnök kerül az EU élére, aki nem tudja majd sikerrel hallatni Európa hangját a nemzetközi színtéren, az nemcsak személy szerint a francia elnöknek lesz kellemetlen, de sokat árthat a közösség globális és belső megítélésének is.

Korlátlan túlóra: ezt nem fogja bevenni a gyomrunk
Brüsszel: semmit nem érnénk az adócsökkentéssel
Túlzott deficit: eljárás indulhat Nagy-Britannia ellen
Olcsóbban mobilozhatnak a szegény franciák
Brüsszeltől kértünk segítséget - válasz szerdán (hanganyag)
Nem jól hasznosítjuk az uniós pénzeket (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG