1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Nemzetközi Légiközlekedési Társaság (IATA) és 34 ország washingtoni nagykövetsége sürgette az amerikai kormányt: vonja vissza azt a tervét, hogy 2009 augusztusától minden, az Egyesült Államokat elhagyó utastól digitális ujjlenyomatot kell venniük a légitársaságoknak.

Az amerikai belbiztonsági minisztérium áprilisban jelentette be: nemcsak az Egyesült Államokba érkező, hanem az onnan kiutazó külföldi légi utasoktól is ujjlenyomatot fognak venni. A tárca közölte, hogy a légitársaságoknak 24 órán belül át kell majd adniuk az utasok biometrikus adatait a kormánynak.

A légitársaságok - amelyek már akkor jelezték, hogy költségesnek és terhesnek tartják a biztonsági intézkedést - a napokban levélben fejezték ki aggodalmukat. Az IATA szerint az új kiléptető rendszer működtetése tíz év alatt 12,3 milliárd dollárjába kerülne a légiközlekedési vállalatoknak - mondta a The Washington Postnak Giovanni Bisignani, a IATA vezérigazgatója. A 230 tagú IATA-nak 78 olyan tagja van, amely amerikai utakat bonyolít.

Bisignani szerint a határvédelem kormányfeladat, amelynek kihelyezése a légitársaságokhoz jogtalan és eredménytelen lenne. Washingtoni nagykövetségek - köztük EU-országok képviseletei - jelezték: az amerikai kormány és nem magánvállalatok feladata a bevándorlási és határvédelmi törvények betartatása. Clive Wright, a brit nagykövetség munkatársa elmondta: súlyos aggodalmakról van szó, további egyeztetésekre van szükség. A magyar nagykövetség - mint az MTI-t tájékoztatta - nem írt alá az ügyben semmilyen levelet.

Az újság szerint az utaskiléptető rendszer tervezett formájával szembeni tiltakozás kihívás a Bush-kormánynak és a kongresszusnak egyaránt, amelynek tagjai az illegális bevándorlás elleni harc fokozását, a határok őrizetének erősítését szorgalmazzák.

Stewart A. Baker, a belbiztonsági minisztérium államtitkár-helyettese úgy reagált, hogy a légiközlekedési vállalatoknak nem a minisztériumnak kell címezniük kifogásaikat, hanem a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek után létrehozott, a biztonsági intézkedések szigorításáról döntő 9/11-es bizottságnak és a kongresszusnak. Baker megjegyezte: Washington tanulmányozza az európai partnerek véleményét, de "a határőrizetről végső soron mi döntünk, hogyan és milyen alapossággal végezzük el azt".

Az Egyesült Államok a 9/11-es merényletek után hozta létre a US-VISIT programot, amelynek célja az Amerikába be- és kilépők adatainak rögzítése a bűnözők, a lehetséges terroristák és a lejárt vízummal az országban maradók kiszűrésére. A program keretében 2004 óta csaknem 100 millió belépő utas ujjlenyomatát és digitális fotóját gyűjtötték össze, a kilépő utasok adatait rögzítő rendszer viszont még nem épült ki. A kongresszus tavaly 2009 júniusi határidőt jelölt ki a rendszer befejezésére. A törvényhozás figyelmeztette a kormányt: az elektronikus kiléptető rendszer létrehozása nélkül nem terjeszthető ki a vízummentességi program. A vízum nélküli utazás lehetőségét biztosító programhoz - amely jelenleg 27 baráti államra terjed ki - Magyarország is csatlakozni kíván.

Köztünk is keresik a terroristákat az amerikaiak
Mi köze a szexuális szokásoknak a merényletekhez?
Amerika szigorít: ujjlenyomatot vesz a kilépőktől

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG