.jpg)
Ugyancsak az adóegyszerűsítés lassú változásáról tett említést Simeon Djankov, Doing Business projekt igzgatója. Elmondta: Magyarország ugyan a top reformerek közé tartozik, hiszen az üzleti környezet minőségét illetően 21 hellyel a 45. helyre lépett előre, megelőzve az újonnan csatlakozott országok többségét és néhány régi EU-tagot is, az adórendszert illetően 145 ország közül csak a 127. helyen áll.
Úgy vélte, a siker elsősorban a csődeljárási szabályok változása, a tulajdonjog bejegyzés és a céglalapítás felgyorsításának köszönhető, ugyanakkor hátrányos, hogy az adóterhelés tovább nőtt és nem történt jelentős előrelépés az egyszerűsítés területén sem.
Kóka János az elsődleges feladatok közé sorolta a bürokrácia, az adminisztráció csökkentését. Úgy vélte, hogy az elhatározott reformokat végrehajtva Magyarország az üzleti környezetet illetően a vezető 30 ország közé tartozhat. Az üzleti környezet megítélése azért is fontos, mert a befektetői döntések első három, legfontosabb kritériuma közé tartozik az infrastruktúra és a humánerőforrás minősége mellett - jegyezte meg.
Hasonlóan vélekedett Simeon Djankov is, aki szerint ha Magyarország ledolgozza az adóterhelés nagysága és az adózás bonyolultsága miatti hátrányát - az itt elért 127. hely ugyanis egy átlagos afrikai, vagy latin-amerikai ország szintjének felel meg - a következő évben 10 helyet ugorhat előre az összesített rangsorban. Hozzátette, hogy a felmérést június végén zárták le, így az azt követő reformintézkedések hatását is figyelembe véve Magyarország 5-6 hellyel feljebb helyezkedne el már most, elérve Portugália és Spanyolország színvonalát.
Az egyszerűsítés mellett a vállalkozások terheinek csökkentése is fontos feladat - ismerte el Kóka János. Szavai szerint ezt a szerény mértékű adócentralizáció mellett az évi 1200 milliárd forintot is kitevő adminisztrációs terhek évi 100-050 milliárd forintos csökkentésével lehet elérni.
Kóka János elismerte ugyan az adóelvonás mértékének magas voltát, ám hangsúlyozta: ahhoz, hogy ez a mutató javuljon, elsősorban őszinte, világos beszédre van szükség. A mérleg mindkét serpenyőjét figyelembe kell venni, ahol az adók mértékével szemben a közszolgáltatások mennyisége áll. A miniszter hiányolta az őszinte párbeszédet a közteherviselési reformról is.
A miniszter kiemelt még egy területet, ahol Magyarország eddig is rossz megítélése alig változott: a transzparenciát, a korrupció visszaszorítását. Hangsúlyozta: a képviselői fizetések és az összeférhetetlenség kérdése másodlagos a pártfinanszírozás rendezetlensége mögött.
Fidesz: Szemétbe az új adótörvénnyel!
Adóemelés? Nem. Adócsökkentés? Nem. Hát akkor mi?
Kóka: egyszerűsödik az adórendszer 2008-tól
MTI