A bevallást ezúttal már a tavaly évközben életbelépett változásoknak megfelelően kell elkészíteni - olvasható az RSM DTM Hungary szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. A módosított törvény 2009. július 1-jével változtatta meg a szakképzési hozzájárulás terhére a saját munkavállalók képzésére maximálisan igénybe vehető költségkeret arányát. A korábbi 70 százalékról 60 százalékra csökkentették ezt, ezért ezt követően a hozzájárulási kötelezettség negyven százalékát kell pénzben teljesíteniük azon vállalkozásoknak, melyek nem szerveznek gyakorlati képzést munkavállalóik számára - hívják fel rá a figyelmet.
A hozzájárulás alapja 2009. január 1-je óta a társadalombiztosítási járulékalap, mértéke pedig 1,5 százalék, mely az első féléves előlegből és a második féléves kötelezettség részből tevődik össze. A tavalyi év derekán életbe lépett változások ugyanakkor bővítették is a lehetőségeket, hiszen a munkavállaló képzési időre vetített személyi jellegű költsége - a munkabér és a kapcsolódó járulékok - bizonyos korlátok mellett elszámolhatóvá vált - mutatott rá Marczin Mónika, az RSM DTM Hungary partnere.
A közlemény szerint a külső képzések költségeinek elszámolásával előszeretettel élnek a vállalkozások. A szakképzési hozzájárulás terhére azonban csak az a külső képzés számolható el, melyet - a vállalkozás saját szervezetétől elkülönült - akkreditált felnőttképzési intézmény biztosít a munkavállalók részére. "Az igénybe vehető képzések módja és köre limitált, érdemes azt körültekintően kezelni, alapvető követelmény az új ismeret, többlet tudás megszerzése. Gyakori hiba például, hogy a munkáltatók figyelembe veszik a diplomát biztosító képzés költségeit, amelyre pedig nem biztosít lehetőséget a szabályozás, mivel e képzések nem tartoznak a szakképzésről szóló törvény hatálya alá." – emelte ki Marczin Mónika.
A szakképzési hozzájárulással kapcsolatos befizetések a munkaerőpiaci alapot gyarapítják, 2009-ben az ebből származó bevétel meghaladta a 40 milliárd forintot. A vállalkozásoknak a befizetés mellett adatszolgáltatási kötelezettségük is van, mégpedig a székhelyük szerint illetékes regionális munkaügyi központ felé. |
Az elszámolhatóság kötelező eleme a szolgáltatási szerződés megkötése az akkreditációval rendelkező képző intézménnyel, a képző intézmény akkreditációs tanúsítványának másolata pedig az elszámolás egyik megőrzendő dokumentuma. Egy hosszabb időszakon átnyúló képzés esetében a vállalatnak érdemes a szerződésben azt is biztosítania, hogy a képző intézmény akkreditációjának megőrizéséről, vagy ennek ellenkezőjéről hogyan tájékoztatja partnerét - hangsúlyozzák.
Kikre száll rá idén az APEH?
Eljött az elektronikus számlák ideje
Hogyan változott a külföldi áfa-visszatérítés?
Bánjon óvatosan a felfüggesztett adószámokkal!
Külföldi cégautó: az áfa betesz a bérlésnek
Privátbankár