A közlemény szerint az idei pályázatok tervezetei a 2007-2008. során megszokott struktúrát követik. Az A jelű pályázatok - amelyek elbírálása folyamatos, automatikus jellegű - tehát a kisebb összegű fejlesztési beruházások támogatását célozzák, a B jelű komplex vállalkozásfejlesztésre vonatkozó, nagyobb összegű pályázatokon kizárólag KKV-nak minősülő vállalkozások vehetnek részt, a C jelű pályázatok pedig az exportorientált és beszállító-jellegű vállalkozások nagy összegű technológiai fejlesztésére irányulnak.
A 2009. évre vonatkozó pályázati kiírás tervezetek jelentős keretösszeg emelkedést mutatnak mind 2007-hez, mind 2008-hoz viszonyítva és a támogatások igénybevételének feltételei is kedvezőbbé válnak - hívják fel rá a figyelmet. Minden vállalkozásfejlesztési kiírás esetében lényeges változás, hogy az igénybe vehető előleg az elnyert támogatás összegének 40%-ára emelkedik a korábbi 25%-ról.
Míg a korábbi években a vállalkozásoknak az árbevétel növelésére kellett kötelezettséget vállalniuk, addig az idén lehetőség lesz csupán a létszám fenntartására vonatkozóan kötelezettséget vállalni. Az árbevétel növekedés helyett pedig az árbevétel maximális csökkenésére lehet kötelezettséget vállalni, amely a megvalósítás helyétől függően évi 5 és 10 % lehet.
Több kiírás esetében növekszik az elnyerhető támogatás maximális összege, ugyanakkor a támogatási intenzitás, azaz a támogatási összegnek a teljes projekt költségéhez viszonyított aránya, még a leghátrányosabb helyzetű térségekben sem haladja meg az 50%-ot - hangsúlyozzák.
Természetesen a feltételek kedvezőbbé válása jó hír a pályázatok iránt érdeklődő vállalkozásoknak, de igazi áttörést a támogatási intenzitás növelésével lehetne elérni - véli Szakáll Gábor, a Start Tőkegarancia Zrt. üzletág igazgatója. Azt tapasztaljuk, hogy a hazai KKV-k azért nem veszik igénybe a támogatást, mert sok esetben nem jutnak olyan mértékű banki forráshoz, amivel a projekt saját erő szükségletét finanszírozni tudnák. Magasabb támogatási intenzitás esetén kevesebb saját erőre lenne szükség, amelynek biztosítása kisebb terhet jelent a vállalkozások számára - tette hozzá a szakember.
A pályázati kiírások társadalmi egyeztetése keretében többen javasolták a támogatási intenzitás felső határának nagyobb mértékű emelését, amit a hozzászólók a gazdasági környezet negatív változásával, a potenciális kedvezményezettek forrásszerzési lehetőségeinek beszűkülésével indokoltak. Az Európai Unió szabályai lehetőséget biztosítanak arra, hogy Magyarország egyes régióiban a középvállalkozások támogatási intenzitása elérhesse a 60%-ot, míg a mikro- és kisvállalkozások támogatási intenzitása akár 70% is lehet.
Utalják az uniós pénzek előlegeit
Pénzt kapnak a cégek, hogy megtartsák dolgozóikat
Támogatott hitelprogram kkv-knak
A kicsik is labdába rúghatnak a közbeszerzéseken
Újabb százmilliók a kkv-szektornak
Privátbankár