1p
Magyarországnak tavaly sikerült stabilizálnia az államháztartás egyenlegét - állapította meg az Európai Bizottság a konvergencia programról
Magyarországnak tavaly sikerült stabilizálnia az államháztartás egyenlegét - állapította meg az Európai Bizottság a konvergencia programról szerdán Brüsszelben kiadott értékelésében.

A testület szerint az államháztartás hiánya jövőre az uniós ajánlásoknak megfelelő küszöbérték, a GDP 3 százaléka alá kerülhet és 2,8 százalék lehet. Az uniós végrehajtó testület megjegyezte ugyanakkor, hogy a csökkentési tervek részben olyan intézkedésekre épülnek, amelyeket a konvergencia program nem részletez.

A bizottság ezek részletezése mellett fontosnak tartja a kiadások további csökkentését a közigazgatás folytatódó reformjával és a veszteséges vállalatok helyzetének kezelésével szerkezeti reformok útján. Ugyancsak sürgeti az idei hiánycél tartását a kiadások szigorú ellenőrzésével és -  szükség esetén - a tartalék befagyasztásával.

A brüsszeli bizottság - a múlt heti 14 után - ezúttal tíz tagállam stabilitási vagy konvergencia programját értékelte. A nemzetközi pénzügyi támogatásban részesített Magyarország, Lettország és Románia esetében, a kiadott sajtóközleményben külön is megállapította, hogy idén olyan konszolidációs programot hajtanak végre, amely megfelel a túlzott deficit miatt kiadott uniós ajánlásoknak, illetve a nemzetközi támogatási programban rögzített feltételeknek is.

Nézze meg választási rovatunkat és értékelje Ön is a miniszterelnök-jelölteket!
Olli Rehn gazdasági és pénzügyi biztos a közleményben - valamennyi uniós országra vonatkozóan - megállapította, hogy a nemzetközi gazdasági válság miatt az elmúlt két év félresöpörte két évtized konszolidációs eredményeit. Ez azt is jelenti, hogy legkésőbb jövőre vissza kell térni a fokozatos költségvetési szigorhoz.

Magyarországról a közlemény megállapította, hogy "a globális gazdasági visszaeséssel összefüggő jelentős gazdasági romlást és annak az államháztartási egyenlegre mért negatív hatásait kiadáscsökkentésekkel sikerült ellensúlyozni".

A konvergencia programban felvázolt hiánycsökkentési pálya lehetővé tenné Magyarország számára, hogy 2011-ben megszüntesse a túlzott hiányt - szögezte le az értékelés. Az államadósság Brüsszel szerint  várhatóan a GDP  80 százalékán tetőzik az idén, majd 2012-ig 73 százalékra csökken.

Az értékelés azt is megállapította, hogy "mivel a növekedési előrejelzések enyhén optimisták, a költségvetés egyenlege a későbbi években a programban előre jelzettnél rosszabbul is alakulhat". Továbbá, "mivel nem születtek meg a szükséges konszolidációs intézkedéseket támogató konkrét döntések, a kiadási célok ugyancsak jelentős kockázatnak vannak kitéve".

Az uniós értékelés méltatta a nyugdíjreform terén tett lépéseket, valamint a pénzügyi fegyelemhez kapcsolódóan hozott új jogszabályokat. A bizottság - konvergencia programot idéző - adatai szerint jövőre 3,7 százalékos lehet a gazdasági növekedés és 2,3 százalék az infláció az idei 0,3 százalékos GDP-csökkenés, illetve 4,1 százalékos átlagos áremelkedés után.

A hét kérdése:
Ön szerint létrejön a kormányfőjelöltek televíziós vitája?
Az említett országok mellett a bizottság a Cseh Köztársaság, Dánia, Lengyelország, Litvánia, Luxemburg, Málta és Szlovénia aktualizált stabilitási vagy konvergencia programját vizsgálta még szerdán. Valamennyiük esetében sürgette az államháztartási deficit csökkentését, bár Luxemburg és Dánia tavaly még az előírt 3 százalék alatt tudta tartani hiányát.

Megszorítás nélkül lehetetlen az adócsökkentés
Oszkó: ennél jobban már nem lehet meghúzni a nadrágszíjat
Csak gondja van az eurózónának a görögökkel
10 év: 756 korrupciós bűncselekmény volt évente 
A kockázatos tételek miatt lehet 4,5%-os a hiány

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG