
K. Endre tehát egy őszi októbervégi reggelen bevonul, aznap este pedig kijön az ezer forintjáért. A behívó szerint egy napi hideg élelemmel kell jelentkeznie, de K. Endre azt reméli, hogy az egynapos fogva tartás legalább egyszeri meleg étellel is jár, ami K. Endrének nyilván nem adatik meg mindennap, ez abból is látszik, hogy K. Endre ellen a lefoglalási kísérlet nem járt sikerrel, vagyis, ha jól értem, nem találtak nála semmit, ami ezer forintot ér.
A Bács-Kiskun Online riportjának azonban nem ez a slusszpoénja, hanem az az információ, hogy K. Endre egynapi elzárása a Magyar Köztársaságnak 6-7 ezer forintjába kerül. Ami tehát hat-hétszerese a fogva tartás okául szolgáló be nem fizetett bírság összegének. Ezek után nehéz megítélni az ítélet ésszerűségét.
Tévedés ne essék, törvénytisztelő állampolgárként, akinek volt alkalmam már néhányszor megmenteni részeg biciklisták életét azzal, hogy mégsem ütöttem el őket, hiába estek a kocsim elé, szóval én igazából azzal tökéletesen egyetértek, hogy K. Endrét büntessék meg. De miért büntetik közben a büntetés-végrehajtást is, amely nyilván minden más ágazathoz hasonlóan szenved a megszorításoktól, és most ilyen gazdaságtalan lépésre kényszerítik, mint K. Endre fogva tartása.
A rabok munkája persze jelentősen csökkenti a költségeket, node ebben az esetben képes lesz-e az intézmény egyetlen délelőttre és délutánra, ne felejtkezzünk el a meleg étkezés reménybeli aktusáról, szóval ilyen rövid időre olyan munkára fogni K. Endrét, amely legalább részben kompenzálja a be nem fizetett bírság összegét?
Közben a riportból kiderült az is, hogy K. Endre végig sem dolgozhatja a napot, az elzárás kezdetekor először megtörténik az adminisztráció, majd a személyes tárgyak átvétele, az alapos orvosi vizsgálat, ez minimum három óra, majd a találkozás a nevelőtiszttel, akinek ezek után már nyilván kevés ideje marad K. Endre megnevelésére, ráadásul ez újabb órákat venne el ezen az egyre szűkebbnek látszó napon K. Endre potenciális munkaidejéből, aki végképp nem tud majd annyit dolgozni, hogy kompenzálja fogsága költségeit.
Egy reménye maradt mind K. Endrének, mind a büntetés-végrehajtásnak: a fogva tartás oka, a ki nem fizetett bírság a börtönben is kifizethető, és akkor az elítélt távozhat. Nem kizárható tehát, hogy K. Endre ama reggelen mégis elővesz egy ezrest a zsebéből, és megkönyörül az igazságszolgáltatáson. Az igazságszolgáltatás pedig tisztelettel kéri K. Endrét, legközelebb nézzen körül, mielőtt az italboltnál biciklire száll.
Márványi Péter jegyzete
Jó néven vennék, ha biciklivel járnánk munkába
Senki sem ment részegen az űrbe?
Ablakmosóból szeszes ital: az ÁFA-csalás csak a jéghegy csúcsa (hanganyag)
Korábbi jegyzetek:
60 éve volt az első hangrobbanás - képek
Globális környezetvédelem - globális áron
Ahol egykor egy fényképért börtön járt