1p
Elsősorban szimbolikus ügyekkel foglalkozott az Országgyűlés a 2010-es parlamenti választások első fordulóját követő egy évben; a legfontosabb szerkezeti változtatások az év végéig kerülhetnek a Ház elé a megkérdezett politológusok szerint
Elsősorban szimbolikus ügyekkel foglalkozott az Országgyűlés a 2010-es parlamenti választások első fordulóját követő egy évben; a legfontosabb szerkezeti változtatások az év végéig kerülhetnek a Ház elé az MTI által megkérdezett politológusok szerint.

A területi listákra 2010. április 11-én leadott szavazatok alapján a Fidesz-KDNP már a voksolás első fordulójában megszerezte a kormányzáshoz szükséges támogatást, és mellette további három párt - az MSZP, a Jobbik és az LMP - lépte át az ötszázalékos országgyűlési küszöböt, míg húsz év után először maradt mandátum nélkül két rendszerváltó párt: az MDF és az SZDSZ.

Kern Tamás, a Századvég Alapítvány tudományos főmunkatársa az MTI-nek nyilatkozva úgy fogalmazott, a magyar társadalom 2010 áprilisában nemcsak a Fidesz programjára szavazott, hanem az elmúlt nyolc év kormányzásából történt kiábrándultságát is kifejezte. Kiemelte: a Fidesz szavazótáborának enyhe lemorzsolódása ellenére a nagyobbik kormánypárt továbbra is 53-55 százalékos társadalmi támogatottsággal rendelkezik, vagyis még ma is képes lenne kétharmados többséget szerezni az Országgyűlésben.

Kár a szükségtelen konfliktusokért!

Az elemző szerint a kormány a megválasztását követő pillanattól aktív, szimbolikus politizálást folytat, ugyanakkor a beígért nagyarányú adócsökkentést csak részben tudta megvalósulni, a gazdaság vérkeringését leginkább a társasági adó csökkentésével tudta élénkíteni. A Századvég főmunkatársa úgy látja, a piac pozitívan értékelte a kormány Széll Kálmán Tervben is megfogalmazott, szükségszerű szerkezeti reformok megvalósítására tett ígéretét, amit a forint árfolyamának stabilitása is jól mutat.

Kern Tamás a jövőben orvosolandó hibák között említette ugyanakkor a kormány Alkotmánybírósággal megromlott viszonyát, amit véleménye alapján az új alaptörvény tisztázhat.

Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője szerint a kabinet az elmúlt évben igyekezett gyengíteni ellensúlyait és olyan változtatásokat hajtott végre, amelyekkel a következő választás utáni időszakban is megkerülhetetlen politikai pozíció maradhatnak. A Fidesz ezen a téren eddig szinte minden célját meg tudta valósítani, bár ezzel sokszor a médiatörvény fogadtatásához hasonló, "teljesen szükségtelen" nemzetközi konfliktusokat vállalt - fejtette ki az elemző.

Az ellenzék továbbra is gyenge, de a Fidesz is vesztett szavazókat

A vezető elemző pártpolitikai szempontból azonban már felemás eredményt tulajdonít kormánypártnak; noha szerinte az ellenzék továbbra is gyenge maradt, úgy gondolja, a Fidesz mára jelentősen vesztett támogatottságából. Juhász Attila arra is felhívta a figyelmet, hogy az új kormányzati szerkezet működése sokszor szervezetlennek tűnt, szakpolitikai szinten látványos a "tervezetlenség és a kiszámíthatatlanság", a nyilvánosság számára pedig nem átlátható a döntéshozatali és az érdekegyeztetési rendszer.

Gyömöre Máté, a Magyar Progresszív Intézet elemzője szerint a szimbolikus lépések mellett olyan hatalmi stabilizáció jellemezte a választások első fordulója óta eltelt egy évet, mint például a rendőrségi vezetők, vezérkari főnök cseréje. Mindezek mellett sor került a legfontosabb ellenőrző pozíciók átvételére is, míg a legégetőbb szakpolitikai kérdések csak a Széll Kálmán Tervvel kerültek előtérbe, szabályozásukra pedig az év végéig kerülhet sor - fejtette ki.

Nem sikerült eléggé nyitni az emberek felé?

A Magyar Progresszív Intézet elemzője emlékeztetett: az Állami Számvevőszék elnökének a Fidesz parlamenti képviselőjét választották meg, a Költségvetési Tanács tagjait pedig teljes egészében kicserélték, így az mára többségében a jobboldalhoz köthető emberekből áll. A legnagyobb kormánypárt javaslata nyomán csökkent az Alkotmánybíróság jogköre, az új tagok jelölése pedig a kétharmados kormánytöbbségtől függ - fűzte hozzá.

Gyömöre Máté arra is felhívta a figyelmet, hogy a Fidesz egy teljesen új, az emberek felé nyitott kormányzást ígért, azonban az elmúlt évben elfogadott törvények fele egyéni képviselői indítvány alapján született, amivel megkerülték a társadalmi vitát. Az elemző szerint ez bár kétségtelenül gyorsította a törvényhozás folyamatát, gyakran előre látható konfliktusokba vezette a kormányt.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG