1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország jó időben fogott hozzá a reformokhoz - vélekedett a világ egyik legnagyobb hitelminősítő intézetének szuverén besorolási részlegének igazgatója.
Magyarország jó időben fogott hozzá a reformokhoz, és ha a globális likviditási kínálat valóban lényegesen szűkösebbé válik, kedvezőbb helyzetben nézhet ezzel szembe, még ha teljesen nem is vonhatja ki magát a hatása alól - vélekedett Pierre Cailleteau, a világ egyik legnagyobb hitelminősítő intézete, a Moody"s szuverén besorolási részlegének igazgatója.

A szakértő tegnap a bécsi Euromoney-konferencián nyilatkozott. Hozzátette, hogy a fiskális kiigazításnak köszönhetően Magyarország kevésbé van ráutalva a külföld finanszírozásra, ráadásul ennek jelentős részét működőtőke-befektetések fedezik, és ez is hozzájárul ahhoz, hogy az ország kevésbé sérülékeny.

A brit szaklap szervezésében idén már 13. alkalommal megrendezett kétnapos közép- és kelet-európai fórumon a térség pénzügyi és gazdasági minisztériumainak, pénzintézeteinek, befektetői szervezeteinek több száz képviselője vitatja meg különféle csoportokban, mindenekelőtt az újonnan csatlakozott uniós országok gazdasági és pénzügyi feladatait.

A Moody"s igazgatója interjújában elmondta, hogy az intézet forgatókönyve abból a valószínűsíthető változatból indul ki, hogy a jelzálogpiaci válságot követően az amerikai gazdaság lelassul ugyan, de sem recesszió, sem stagfláció nem következik be. Ebben a derűlátóbb esetben a közép- és kelet-európai feltörekvő gazdaságok (CEE) jó helyzetüknek köszönhetően nagyobb megrázkódtatások nélkül át tudják majd vészelni a visszaesést, és a növekedésük továbbra is robusztus, akár öt százalékos maradhat.

Ha azonban az amerikai gazdaság mélyebb és tartósabb kátyúba jut - ez a következő hat hónapban ki fog derülni -, Cailleteau szerint akkor a CEE-régió államai - köztük Magyarország - is kényes helyzetbe juthatnak. A hatás keményebben érinti őket, és az esetleges tőkekiáramlás miatt a kihívások is megnőnek számukra.

Nagy kérdésnek nevezte, hogy a kialakuló helyzetben áldás lesz-e, hogy a térségbeli bankrendszerekben a külföldi bankoknak domináns szerepük van. A Moody"s szakértője szerint problémákhoz vezethet a folyó fizetési mérlegek hiánya is, akárcsak a hitelek kihelyezése növekedési ütemének apadása. Néhány ország számára nehézséget okozhat a tőkekiáramlás, anélkül azonban, hogy az pénzügyi válságot okozna.

"Mindent összefoglalva az a véleményem, hogy a CEE-országok képesek lesznek felfogni az amerikai gazdaság lanyhulásának kedvezőtlen hatását" - mondta nyilatkozatában

Korábban részt vett abban a munkacsoportban, amely fő témája az volt, hogy milyen befolyással járnak az amerikai másodlagos jelzálogpiacon bekövetkezett események a közép- és kelet-európai országok gazdaságára. Általános véleményként az fogalmazódott meg, hogy nem várható összeomlás: bár a növekedés valamelyest lelassulhat az 2007-es szinthez képest, a gazdaságok rendelkeznek azzal a potenciállal, hogy középtávon fenntartsák a bővülés irányzatát. "Továbbra is derűlátóak vagyunk, igaz, némi óvatossággal megspékelve" - fejtette ki a pódiumbeszélgetés egyik részvevője.

A feltörekvő régió szempontjából rizikótényezők között említették a nyugat-európai visszaesést, az olajár növekedését, az esetleges likviditási gondokat, az emelkedő inflációt és a magánfogyasztás mérséklődését. Elhangzott az is, hogy különbségek lehetnek az egyes országok között azt illetően, hogy milyen hatékonyan tudják hatástalanítani a begyűrűző válságjelenségeket.

Oroszországról az egyik szakértő kifejtette, hogy véleménye szerint a robosztus fejlődési ütem még legalább hat évig kitarthat, mert a bővülés gazdasági fundamentumokra támaszkodik. Az orosz gazdaság elsősorban hosszú távra szóló, szindikátusi hitelekben érdekelt, és számára nem magasak a jelenlegi hitelárak.

Nem vág minket földhöz Amerika lassúsága
Bedőlhetnek a magas kockázatú jelzáloghitelek?
Fekete pénzek segítenek a hiteltörlesztésben
Csúcsra hágott a kockázati felár
Hitelválság: 500 milliárd dolláros kár simán van (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG