Kelet-közép európai szomszédjainkhoz képest Magyarországon a legalacsonyabbak a kötelező átlagdíjak, egyedi jellemzője a piacnak az évi egyszeri díjhirdetés, illetve az online brókerek kimagasló szerepe; a kötések több mint fele az interneten születik - alkuszok szerint ez az arány az idei "kampányban" még tovább emelkedhet.
A környező országok ettől lényegesen eltérő képet mutatnak: a lengyel, román, bolgár, szlovák, szlovén és horvát piacon a biztosítók az év bármelyik napján változtathatják tarifáikat és szinte kivétel nélkül mindenhol elenyésző az online alkuszi kötések aránya. A legolcsóbbnak számító lengyel átlagdíj is messze meghaladja a hazai szintet, különösen a személyautók körében jelentős az eltérés– derül ki a Genertel nemzetközi felméréséből.
Mélyponton a magyarországi díjak
Kgfb: könnyen ugorhat a bónusz |
A kgfb-átlagdíjak a régióban
A díjak összehasonlítása is világosan mutatja, hogy a hazai díjak már most irreálisan alacsonyak -mondja Csikós Dániel, a Genertel direktbiztosító vezérigazgatója. Ezért sem számítunk további jelentős csökkenésre az idei kampány során. Ha mindehhez hozzájön még a tervezett baleseti adó bevezetése is – amelyet a biztosítók kénytelenek lesznek beépíteni a jövő évi biztosítási díjukba – akkor ez összességében akár az adó mértékének megfelelő díjemelést is jelenthet - tette hozzá az üzletági vezető. Több alkuszcég is kalkulált már az adóval, melyből 27 milliárdos bevételt remél a költségvetés, miközben a biztosítási szektor a pénzintézeti adón keresztül is milliárdokhoz juttatja a büdzsét. A számítások szerint akár 25-30%-os árnövekedést is okozhat jövőre az új adó, de ezzel is csak a régiós átlagot érjük utol a díjszintben.
Nem lesz rendszámturizmus
Jól látszik, két szomszédos ország autósai is epekedve nézegetik magyar tarifákat, csakhogy ahhoz, hogy ők is ilyen jól járjanak, magyar rendszámmal kell rendelkezniük. A magyarországi regadó mértéke, illetve a most bejelentett adóemelések azonban vélhetően elriasztják azokat, akik a "szlovák" mintára esetleg rendszámturizmusban kezdtek el gondolkodni - hiába a kimagaslóan alacsony magyar biztosítási díjszint.
Többszöri díjhirdetés: megérett rá a piac
A felmérésben vizsgált hat ország kötelező biztosítási piaca mindenhol teljesen liberalizált, Nem csupán az évközi évfordulókat, hanem a díjhirdetések időpontjait sem kötik egy adott dátumhoz - tavaly óta már Magyarországon sem. Bulgáriában egy éven belül átlagosan két-háromszor változtatják díjaikat a biztosítók, Romániában pedig leginkább július és december hónapokra időzítik a tarifaváltásokat.
A Genertel szerint a magyarországi kgfb-piac is megérett az évi többszöri díjhirdetésre, hogy más biztosítási termékekhez hasonlóan egészséges piaci verseny érvényesüljön és a biztosítók folyamatosan tudjanak alkalmazkodni a piaci igényekhez.
Az eddig az év végére időzített díjhirdetés és forduló már a múlté, hiszen most már az autóvásárlás időpontja, vagyis a biztosítási szerződés kelte a mérvadó. Ez azt is jelenti egyben, hogy a piaci szereplők szerint 4-5 évre kalkulált időszak alatt a szerződések fordulója kiegyenlítődik az évben, vagyis nem lesz kampány időszak, mint eddig. Az autópiac haldoklása miatt egyelőre túlsúlyban vannak azok, akik az év végén válthatnak, így az idei október 31-ei díjhirdetés után még nagy verseny várható a biztosítók között - ami főleg az árakban fog leginkább tükröződni. Ahogy nő azonban azok száma, akik év közben váltanak, vélhetően úgy csökken majd az árverseny is. A tapasztalatok legalább is azt mutatják eddig, hogy akiknek az új szabályozás szerint már az autóvásárlás napja a forduló, nem igazán veszik a fáradtságot, hogy kedvezőbb ajánlat után nézzenek, inkább meghosszabbítják meglévő szerződésüket. Így persze több ezer forinttól eshetnek el az autótulajdonosok. Ennek azonban kedvező piaci hatása is lehet, áttevődhet a hangsúly az árról a kgfb-vel járó szolgáltatások minőségére, a biztosítók megítélésére.
Élen járunk az online kötések számában
A kgfb szerződések jelentős részét, közel 60 százalékát interneten kötik Magyarországon. A környező országok online piacát összehasonlítva Magyarország egyértelműen az élvonalhoz tartozik, szomszédjainknál elenyésző: öt százalék alatti az online brókereknél megkötött szerződések aránya.
2007-ben még 30 százalék körül volt az online közvetítőkön keresztül megkötött új szerződések aránya, tehát az elmúlt három évben is jelentős eltolódás zajlott ebbe az irányba. Ez a jelenség nem csupán a régióban, hanem Európában is példa nélküli, kialakulása jórészt annak köszönhető, hogy a hazai biztosítók és alkuszok a díjat kizárólagos értékesítési szempontként kezelik - mondta el Sebestyén László, a Genertel értékesítési igazgatója.
Ez azonban felveti azt a kérdést, hogy mi szükség van arra, hogy a biztosítók díjaikat és számítási módszertanukat országos napilapban jelentessék meg. Október 30-án két országos napilapban kell ugyanis - fizetett hirdetés formájában - megjelentetnie a társaságoknak, hogy milyen tarifákkal dolgoznak. A törvény szerint ez a határidő a végső időpont, de a szektor szereplői közül senki nem fogja előbb kiteríteni a lapjait. Ez idén különösen problémás lehet, hiszen a határidő vasárnapra esik - vagyis egy sport- és egy bulvárlap jelentethetné meg a díjakat. Nehezen elképzelhető azonban, hogy valaki nekiáll kibogarászni a bonyolult táblázatokból, hogy az ő autójának, melyik a legmegfelelőbb ajánlat, hiszen mindezt az online alkuszok vagy a Mabisz honlapján pár perc alatt könnyen megteheti.
Terjednek a kiegészítők
Annak ellenére, hogy az ügyfelek a kötelező biztosítást döntően az ár alapján választják, ma már itthon és az elemzésben vizsgált országokban is egyre többeknek fontos a kiegészítő szolgáltatások köre. Ezek közül a legnépszerűbbek az autó lerobbanása vagy defekt esetén igénybe vehető azonnali segítségnyújtás, a mini-casco és a kátyúkár-biztosítás, melyek mindegyikére itthon is találunk már példákat. Az ún. keresztértékesítés, vagyis a kgfb-hez kapcsolt egyéb biztosítások kiajánlása Magyarországon nem nagyon működik a tapasztalatok szerint -megdőlt tehát az a tétel, hogy a kötelező az a termék, amellyel piacot lehet szerezni Magyarországon.
Privátbankár - Zsiborás Gergő