1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A piaci ármozgások számos remek befektetési lehetőséget teremtettek, de ezek kihasználást csak a hosszabb távon gondolkodó, a nagy ármozgást jól tűrő befektetőknek ajánlják
Rövid távon még sok bizonytalansági tényezővel kell számolnui, de a politikai vezetés mindent meg fog tenni azért, hogy elkerülhessük a pénzügyi rendszer összeomlását. A piaci ármozgások számos remek befektetési lehetőséget teremtettek, de ezek kihasználást csak a hosszabb távon gondolkodó, a nagy ármozgást jól tűrő befektetőknek ajánlják

Az ING Befektetési Alapkezelő Zrt. legfrissebb összefoglalója szerint az utóbbi napok piaci eseményeivel kapcsolatban jó hír, hogy legalább a bizonytalansági tényezők egy részén túl vagyunk már. Talán ez lehet az egyedüli pozitív hozzáfűznivaló ahhoz, hogy a G-7 országokban a gazdasági recesszió már biztosra vehető. Amint azt más elemzők is állították, úgy az ING szakemberei sem gondolták azt, hogy a legrosszabb szcenárió fog megvalósulni. Ahogy ugyanis a pénzügyi rendszer általános összeomlásának veszélye egyre nőtt, úgy mind nyilvánvalóbbá vált, hogy elkerülhetetlen egy eddig példátlan mértékű globális kormányzati mentőcsomag alkalmazása.

A közlemény szerint a múlt hétig a politikai lépések nem tudták megnyugtatni a piacokat, de most egyre inkább úgy tűnik, a világ jegybankjainak koordinált kamatcsökkentése és a bejelentett kormányzati mentőcsomagok megteszik hatásukat. Az is látszik már, hogy a jegybankok szinte korlátlan likviditás pumpálása a pénzügyi rendszer kerekét újra mozgásba fogja hozni - állapítják meg.

Már a középtávon gondolkodó befektetőknek is érdemes a kötvénypiacon befektetniük, az extrém értékeltségi szintek ezt támasztják alá.
Az ING Alapkezelő szerint az a legvalószínűbb tehát, hogy az intézkedések elérik céljukat. A szakemberek úgy gondoljuk, hogy a Paulson-terv alkalmazásakor a bankrendszerbe direkt módon is be fognak fektetni, a jegybankok további koordinált kamatcsökkentéseket fognak végrehajtani, és az európai kormányok is összehangoltan fognak fellépni bankrendszereik védelmében.

Bár a központi bankoktól és a kormányoktól érkező likviditás tovább javítja majd a pénzügyi rendszer működését, ez sajnos nem akadályozhatja meg a fejlett gazdaságok zsugorodását, de legalább elkerülhetővé teszi az összeomlást. Sőt, ez a recesszió csökkenő alapanyagárak miatt fellépő deflációs hatása miatt további teret nyit a kamatcsökkentésekhez. 2009-től az összefoglaló szerint egy fokozatos kibontakozás fog elindulni, de csak a jövő év végén vagy 2010 elején veheti kezdetetét egy jelentősebb mértékű növekedés.

Friss tőzsdei árfolyamok
Legfrissebb devizaárfolyamok
 
A részvénypiacokkal kapcsolatban elmondható, hogy azok sok éves mélypontokra estek. Ugyan igaz az, hogy a legtöbb eszközosztály fundamentumai sokat romlottak, de ez még önmagában nem magyarázza meg a piacon tapasztalt erőteljes kényszereladásokat (ezeket hedge fundok, bankok és nyugdíjalapok erősítették fel) – áll a közleményben.

Az ING Alapkezelő szakemberei továbbra is alulsúlyozzák az ingatlanszektort, az ide tartozó részvényeket ugyanis még mindig viszonylag drágának tartják. A globális recesszió és az elapadó hitelforrások pedig tartósan negatívan hatnak az ingatlanrészvényekre.
A globális részvények már jelentős áresésen vannak túl. Az értékeltségi szintek most azt jelzik, hogy jelentős csökkenés várható a jövőben elért vállalati eredményekben is. Az október 9-ei záróárakat nézve megállapítható, hogy az európai részvényeknél átlagosan 45%-os (globálisan pedig 40 százalékos mértékű) eredmény csökkenés árazódott be. Az ING Befektetési Alapkezelő szakemberei szerint még a nagy történelmi recessziókkal összehasonlítva is jelentős mértékű ez a csökkenés.

A piac extrém mértékű pesszimizmust mutatott, ez látszik, ha a medve/bika "befektetők" arányát nézzük, vagy a nagyon magas volatilitásra tekintünk. A közlemény szerint a múltban egyébként ezek éppen, hogy a felívelést előrejelző indikátorok voltak, különösen, ha a politikai vezetés is a gyors piaci stabilizáció mellett állt. A jövőre vonatkozóan azt tartják a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy ugyan a volatilitás még meg fog egy ideig maradni, de valószínűleg már nagyon közel vagyunk a "piac aljához". Az ING Alapkezelő kiemeli azt is, hogy az alacsonyabb inflációs környezet a részvények értékeltségi szintjeire is jó hatást fog gyakorolni.

Minden, amit a válságról tudni lehet a Privátbankáron - Hitelválság 2008>>

Persze nincs garancia a piacok folyamatos és fenntartható felépülésére a közeljövőben. Ennek beindulása általában hat hónappal előzi a vállalati eredményekben ténylegesen jelentkező mélypontot, amit a cég szakemberei 2009 második felére tesznek. Az összefoglaló szerint a jövőben is a nagy kapitalizációjú részvényekre, valamint a jó cash flow termelő képességű vállalatokra érdemes koncentrálni, viszont kerülni kell a ciklikus papírokat.

Szombaton összeül a nemzeti csúcs - ön milyen eredményre számít? Szavazzon!
A fő kockázatok közé most a globális pénzügyi rendszer teljes összeomlása és a gazdaság jelentős mértékű visszaesése tartozik. Ha ez megtörténik, akkor mind a kötvény- mind a részvénypiacok tovább fognak esni, de a G7-es országok hosszú távon is stabil kilátásokkal rendelkező vállalatai fel fognak értékelődni. Mivel azonban a politikai vezetés gyors reakciói és a gazdasági vezetés fokozott figyelme nem ezt valószínűsíti, ezért a cég szakemberei nem várják az 1930-as évek válságához hasonlítható recesszió bekövetkezését.

A 30-as években ugyanis a pénzügyi politika téves kamatemelésekkel reagált, amivel csak súlyosbította a válságot és a 90-es években sem volt jobb a helyzet. A gazdaságtörténetben még sohasem volt arra példa, hogy hónapok vagy inkább hetek alatt vállalkozzanak erre az országok kormányai - emelik ki.

Könnyű préda a magyar bankrendszer
Mit tegyünk, ha nem kapunk hitelt?
Mi lesz veled, BUX? Teljes tanácstalanság
Levegőért kapkodhat a forint
Magyarországot a veszélyzónába sorolták

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG