A közlemény szerint a múlt hétig a politikai lépések nem tudták megnyugtatni a piacokat, de most egyre inkább úgy tűnik, a világ jegybankjainak koordinált kamatcsökkentése és a bejelentett kormányzati mentőcsomagok megteszik hatásukat. Az is látszik már, hogy a jegybankok szinte korlátlan likviditás pumpálása a pénzügyi rendszer kerekét újra mozgásba fogja hozni - állapítják meg.
Már a középtávon gondolkodó befektetőknek is érdemes a kötvénypiacon befektetniük, az extrém értékeltségi szintek ezt támasztják alá. |
Bár a központi bankoktól és a kormányoktól érkező likviditás tovább javítja majd a pénzügyi rendszer működését, ez sajnos nem akadályozhatja meg a fejlett gazdaságok zsugorodását, de legalább elkerülhetővé teszi az összeomlást. Sőt, ez a recesszió csökkenő alapanyagárak miatt fellépő deflációs hatása miatt további teret nyit a kamatcsökkentésekhez. 2009-től az összefoglaló szerint egy fokozatos kibontakozás fog elindulni, de csak a jövő év végén vagy 2010 elején veheti kezdetetét egy jelentősebb mértékű növekedés.
Friss tőzsdei árfolyamok
Legfrissebb devizaárfolyamok
A részvénypiacokkal kapcsolatban elmondható, hogy azok sok éves mélypontokra estek. Ugyan igaz az, hogy a legtöbb eszközosztály fundamentumai sokat romlottak, de ez még önmagában nem magyarázza meg a piacon tapasztalt erőteljes kényszereladásokat (ezeket hedge fundok, bankok és nyugdíjalapok erősítették fel) – áll a közleményben.
Az ING Alapkezelő szakemberei továbbra is alulsúlyozzák az ingatlanszektort, az ide tartozó részvényeket ugyanis még mindig viszonylag drágának tartják. A globális recesszió és az elapadó hitelforrások pedig tartósan negatívan hatnak az ingatlanrészvényekre. |
A piac extrém mértékű pesszimizmust mutatott, ez látszik, ha a medve/bika "befektetők" arányát nézzük, vagy a nagyon magas volatilitásra tekintünk. A közlemény szerint a múltban egyébként ezek éppen, hogy a felívelést előrejelző indikátorok voltak, különösen, ha a politikai vezetés is a gyors piaci stabilizáció mellett állt. A jövőre vonatkozóan azt tartják a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy ugyan a volatilitás még meg fog egy ideig maradni, de valószínűleg már nagyon közel vagyunk a "piac aljához". Az ING Alapkezelő kiemeli azt is, hogy az alacsonyabb inflációs környezet a részvények értékeltségi szintjeire is jó hatást fog gyakorolni.
Minden, amit a válságról tudni lehet a Privátbankáron - Hitelválság 2008>>
Persze nincs garancia a piacok folyamatos és fenntartható felépülésére a közeljövőben. Ennek beindulása általában hat hónappal előzi a vállalati eredményekben ténylegesen jelentkező mélypontot, amit a cég szakemberei 2009 második felére tesznek. Az összefoglaló szerint a jövőben is a nagy kapitalizációjú részvényekre, valamint a jó cash flow termelő képességű vállalatokra érdemes koncentrálni, viszont kerülni kell a ciklikus papírokat.
Szombaton összeül a nemzeti csúcs - ön milyen eredményre számít? Szavazzon! |
A 30-as években ugyanis a pénzügyi politika téves kamatemelésekkel reagált, amivel csak súlyosbította a válságot és a 90-es években sem volt jobb a helyzet. A gazdaságtörténetben még sohasem volt arra példa, hogy hónapok vagy inkább hetek alatt vállalkozzanak erre az országok kormányai - emelik ki.
Könnyű préda a magyar bankrendszer
Mit tegyünk, ha nem kapunk hitelt?
Mi lesz veled, BUX? Teljes tanácstalanság
Levegőért kapkodhat a forint
Magyarországot a veszélyzónába sorolták
Privátbankár