A 2009. január–decemberi forgalom forintban mért árszínvonala az exportban 3, az importban 1%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva, a cserearány 1,8%-kal javult. A forint a főbb devizákhoz képest közel 13%-kal gyengült, ezen belül az euróhoz mérten 12, a dollárhoz viszonyítva 18%-kal. A külkereskedelmi termékforgalom devizaárszintje az előző év azonos időszakától mintegy 10%-kal maradt el.
A külkereskedelmi termékforgalomban a kivitel háromötödét, a behozatal közel felét adó gépek és szállítóeszközök exportvolumene 15, az importé 18%-kal esett vissza 2009-ben.
A második legnagyobb részarányt képviselő feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2009. január–decemberben 9, illetve 16%-kal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. Az évközi változás tendenciája hasonló volt, mint a gépek és szállítóeszközöké, azaz a csökkenés fokozatosan mérséklődött, és az export 2009 negyedik negyedévében enyhe növekedést mutatott 2008 azonos időszakához viszonyítva.
Az energiahordozók importvolumene 2009-ben közel egyötödével, az árszint 12%-kal esett vissza. Az utolsó negyedévben az árufőcsoport egészére már 15%-os importvolumen-bővülést regisztráltak.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 2009 első félévében még nőtt, a vizsgált időszak egészében alig változott.
Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2009-ben 11, illetve 18%-kal volt alacsonyabb, mint 2008-ban, a külkereskedelmi mérleg aktívuma 2503 milliárd forintot ért el. A pozitív egyenleg a régi tagállamoknál több mint kétszeresére nőtt, az új tagállamok esetében viszont ötödével visszaesett. A mérleg javulását leginkább a holland, német és francia relációkban, míg a romlást Románia, Bulgária és Szlovákia vonatkozásában mérte a KSH.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott 2009. évi kereskedelem import- és exportvolumene közel azonos mértékben (15–16%-kal) esett vissza; a passzívum 1378 milliárd forintot tett ki, 498 milliárd forinttal kevesebbet, mint 2008-ban. Ezen belül az EU-n kívüli európai országokkal folytatott kereskedelem egyenlege 370 milliárd forinttal javult, amely elsősorban az orosz viszonylatú energiabehozatal visszaesésének eredménye. Az ázsiai országok vonatkozásában a passzívum 179 milliárd forinttal csökkent.
Külgazdaság: Bajnai kijelölte az utat?Kevesebbet exportáltak az eurózónából
Biztató jelek a feldolgozóiparban
Döcögősen, de beindulhat Magyarország
MTI