1p
Az ipari termelés munkanaphatástól megtisztítva augusztusban 0,4 százalékkal csökkent, amelyre már 2009 decembere óta nem volt példa
Idén augusztusban az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva 4,4 százalékkal emelkedett. A termelés növekedésében jelentős szerepet játszott, hogy augusztusban két munkanappal többet dolgoztunk. Fontos tényezőnek bizonyult még a járműgyártás exportbővülése, illetve az élelmiszeripar volumennövekedése, amely elsősorban a jó mezőgazdasági termelésnek köszönhető.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a termelés az év első nyolc hónapjában 6,7 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az ipari termelés munkanaphatástól megtisztítva augusztusban 0,4 százalékkal kisebb volt. A szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított augusztusi ipari termelési index júliushoz képest 1,3 százalékkal csökkent. Egy évvel ezelőtt a termelésben 18,2, az exportban 23,4 százalékos volumennövekedést mértünk. A hazai eladások 2010 októbere óta egyetlen hónapban sem növekedtek.

Már az ajtóban a recesszió

Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője elmondta: a KSH által közölt adat gyengébb a várakozásoknál. Közel 2 éve, 2009 decembere óta nem fordult elő, hogy az éves, munkanaptényezővel kiigazított adat negatív legyen. Havi összehasonlításban az elmúlt időszakban nem ez az első csökkenés, azonban az éves viszonyításban vett visszaesés már arra utal, hogy egyre nő a rövid távon, egy éven belül bekövetkező recesszió esélye a magyar gazdaságban.

Az elemző szerint az elmúlt hónapok adataiból már jól látszott az a lefelé mutató trend, amelynek eredménye a mostani adat. A belső kereslet a kormány korábbi terveivel szemben nem indult be, a nemzetközi kereslet - beleértve a magyar export szempontjából kiemelkedő fontosságú német piacot is - pedig szintén visszaesik.

Még mindig a járműgyártás a húzóerő

Az ipari export 2011 első nyolc hónapjában 9,8, augusztusban 8,6 százalékkal emelkedett 2010 azonos időszakához viszonyítva. Az exportértékesítés majdnem felét a feldolgozóipar két alága adta. Augusztusban a feldolgozóipar közel egynegyedét képviselő járműgyártás kivitele jelentősen, 20,7 százalékkal bővült. Ezzel szemben a másik meghatározó alág, a feldolgozóipar exportjának több mint egynegyedét kitevő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene 5,7 százalékkal visszaesett. Idén ez már az ötödik hónap, amikor az utóbbi alág exportértékesítésében csökkenést regisztráltunk.

Az ipar belföldi értékesítése január–augusztusban 5,0, augusztusban 4,0 százalékkal csökkent 2010 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai 2,1 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2011 augusztusában a feldolgozóipar termelése 3,9, a csekély súlyú bányászaté 22,6 százalékkal nőtt. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 1,3 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakát.

Idén augusztusban a feldolgozóipar tizenhárom alága közül kilencben regisztráltunk termelésbővülést. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés közel egyötödét adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 11,2 százalékkal csökkent, elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti exportkereslet mérséklődésének következményeként. Az igen alacsony bázis is hozzájárult a második legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés több mint egyhatodát képviselő járműgyártás kiemelkedő teljesítményéhez: az alág volumene 20 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.

A jó termés segített az ipari termelésen

A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés több mint egynyolcadát kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása kétszámjegyű, 11,2 százalékos növekedést mutatott, ez egyrészt az előző évinél nagyobb volumenű és minőségű mezőgazdasági terméssel, másrészt a népegészségügyi termékdíj bevezetését megelőző készletre termeléssel áll összefüggésben. Számottevő volumenbővülést regisztráltunk a közepes súlyú fémalapanyag és fémfeldolgozási termék (14,1%), valamint a gumi-, műanyag és nem fém ásványi termék gyártásában (11,7%) is. Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 28,3 százalékkal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás maradt el az egy évvel azelőttitől; elsősorban a hazai eladások csökkenése miatt.

Augusztusban a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 12 százalékkal nőtt 2010 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 14,2 százalékkal emelkedtek, az új belföldi rendelések 1,0 százalékkal mérséklődtek. Az összes rendelésállomány 12 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Az év első nyolc hónapjában az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 2 százalékos bővülése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében – a 2010. január–augusztusi 3,4 százalékos létszámcsökkenés után – 4,4 százalékos létszámnövekedés mellett következett be. 2010 azonos időszakához képest az ipari termelés 2011 első nyolc hónapjában Magyarország minden régiójában nőtt. A legnagyobb mértékű volumenbővülés Észak-Magyarországon (13,1%), a legkisebb a Közép-Dunántúlon (2,3%) figyelhető meg.

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében az utóbbi hónapok pozitív folyamatának folytatásaként értékeli az export augusztusi alakulását. Az NGM a következő hónapokra is kedvező folyamatokat vetít előre, melynek oka, hogy az összes új rendelés 12 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, amely trend alapvetően az exportrendelésnek 14,2 százalékos bővülésének volt köszönhető.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG