.jpg)
Freeman - aki a londoni Euromoney gazdasági folyóirat által szervezett bécsi közép- és kelet-európai fórumon nyilatkozott a Financial Timesnak - azt mondta: fel kell végre ismerni, hogy a kockázatok ezeken a piacokon is "határozottan nagyobbak, mint hat hónappal ezelőtt".
A térségi átalakulás finanszírozására alakult londoni bank alelnöke szerint a pénzügyi szektor lassan ismeri fel ezeket a változásokat, a kormányilletékesek és a jegybanki vezetők pedig "érthető módon a lehető legjobb fényben akarják feltüntetni gazdaságaikat".
Freeman a figyelmeztető jelek között említette, hogy a közép- és kelet-európai térség adósság-kibocsátói által az irányadó ráták felett fizetett kockázati felárak markánsan emelkedtek június óta. "Júniusban nehéz lett volna fél százalékpont fölötti felárral találkozni, ma a fél százalékpont már valószínűleg az átlag, és az egyes adósság-kibocsátói (kategóriák) közötti eltérések sokkal szélesebbé váltak" - mondta a vezető EBRD-illetékes.
Az alelnök példaként említette a piacon forgó orosz adósságot, amelynek kockázati prémiuma 0,4 százalékpontról 1,0 százalékpontra emelkedett.
Freeman szerint már december óta is érezhetően nehezebbé vált az egyes tranzakciók finanszírozása. Hozzátette: néhány hét tapasztalatából helytelen lenne azt a következtetést levonni, hogy minden alapjaiban megváltozott. A piacon jól ismert nagy adósok továbbra is gond nélkül juthatnak hitelhez, de már egy közepes méretű bank is olyan nehézségekkel találhatja szemben magát, amilyenekkel fél éve még nem találkozott volna.
A piacon a kockázat átárazása folyik, vagyis "a világ átalakult"- fogalmazott az EBRD alelnöke.
A szerdai Financial Times idézete szerint Surányi György, az Intesa Sanpaolo bankcsoport regionális igazgatója is azt mondta, hogy a térség nem tudja kivonni magát a világpiacon keletkezett kockázatok alól, és e kockázatokat "konzervatív módon kell kezelni". Surányi hozzátette ugyanakkor, hogy összességében a kockázatok a térségi országok zömében "kezelhetőnek tűnnek".
A londoni elemzői közösség nem egyöntetűen ítéli meg a felzárkózó térség és a "nem elsőrendű válságtól" sújtott - több szakértő szerint máris recesszióban lévő - amerikai gazdaság teljesítménye közötti kapcsolat lazulásának mértékét. A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő 2008-ra kiadott londoni világgazdasági előrejelzésében például szintén "illúziónak" nevezte azt a várakozást, hogy a felzárkózó gazdaságok el tudják szigetelni magukat az amerikai gazdaság bajaitól, mert kereskedelmük minden ellenkező vélekedéssel szemben közvetve vagy közvetlenül továbbra is erősen függ az amerikai kereslettől.
A Fitch úgy számol, hogy a fejlett gazdasági térség importnövekedésének gyengülése miatt a húsz legnagyobb felzárkózó gazdaság exportpiac-bővülési üteme - dollárértéken számolva - 10 százalékra lassul 2008-ban a 2004-2006-os időszak 17 százalékos éves átlagáról; ez a hitelminősítő szerint "jelentős sokk".
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által hetente összeállított felzárkózó piaci helyzetértékelések legutóbbi kiadása szerint azonban - amely két-három negyedévig tartó idei recessziót jósolt az Egyesült Államokban - a ház jórészt változatlanul hagyja a felzárkózó piacokra adott előrejelzéseit, abból az "óvatos" várakozásából kiindulva, hogy folytatódik a térség és az Egyesült Államok gazdasági "szétkapcsolódása".
Ez a cég is hozzátette ugyanakkor, hogy ha a fejlett piacok a vártnál nagyobb mértékben lassulnak, és gondok merülnek fel a pénzügyi szektorban, az a globális kockázatvállalási hajlandóság gyengülését okozhatja, ami a külső finanszírozásra rászoruló gazdaságokra jelentene növekvő kockázatot.
Lesz recesszió? Kérdezze a krupiét
Nem vág minket földhöz Amerika lassúsága
A devizapiac beárazta a recessziót (hanganyag)
Száguld az aranyár, ki tudja, hol áll meg
A baj már megvan: mekkora pofont kapunk?
A dollárt lehúzta, az aranyárat felnyomta Bernanke
MTI