.jpg)
A magyar olajcég 2007. május 16-án írt alá megállapodást az ExxonMobil-lal arról, hogy közös műszaki tanulmányt készítenek Magyarország nem hagyományos szénhidrogén potenciállal rendelkező medencéiről. Az új kutatási program ehhez nyújt további információkat a Makói árokban az eddig meg nem kutatott szénhidrogén potenciál eredetéről, méretéről és kitermelhetőségéről. A kutatási program 1.560 négyzetkilométer területet foglal magába, és a tervezett kutak átlagos mélysége várhatóan 4.300 méter lesz.
A Mol közölte azt is: megerősítette pozícióját a Makói árokban azzal, hogy megszerezte az ExxonMobil részesedésének 50 százalékát a kanadai Falcon csoporthoz tartozó TXM Makói árok felett húzódó bányatelkén végzendő kutatásokban.
A pénteki bejelentés szerint az ExxonMobil leányvállalata, az Esso 2008. árpilis 10-én megállapodást írt alá a Falcon leányvállalatával, a TXM-mel, több szakaszra osztott kutatási program elvégezéséről a TXM Makói árok felett húzódó bányatelkében. A Mol 2008. április 11-én csatlakozott az ExxonMobil-Falcon megállapodáshoz az ExxonMobil részesedés 50 százalékának megszerzésével. A megállapodás a TXM bányatelkének 75 százalékára, megközelítőleg 750 négyzetkilométer területre terjed ki. A Mol-nak és az ExxonMobil-nak is 33,5 százalék részesedése van a szerződéses területen. Az operátor az ExxonMobil lesz. A TXM-nek a szerződéses területben 33 százalék részesedése lesz, míg a bányatelkének szerződéses területen kívül eső részében egyedül tulajdonos marad.
A megállapodás értelmében az ExxonMobil még ebben az évben elkezdi a munkaprogram első szakaszát, amelynek során a meglévő kutakat teszteli és/vagy újakat is lemélyít. A munkaprogram első szakaszának 75 millió dolláros költségét az ExxonMobil és a Mol 50-50 százalékban finanszírozza. A munkaprogram első szakaszát követően az ExxonMobil-nak és Mol-nak lehetősége van a mezőfejlesztési munkaprogram elindítására.
A Mol a közleményben kiemeli: ezek a projektek jó példái annak, hogyan keresi a magyar olajcég az új energiaforrásokat, amelyekkel ellensúlyozhatja csökkenő hazai termelését.
Ajándék a Credit Suisse-tól a Mol-nak
A Mol opciós szerződéseket kötött az ING Bankkal
Az OMV-t meglepte a Mol gyorsasága
Mol: Nem okozunk csalódást