Bajnai Gordon miniszterelnök mérföldkőnek nevezte a szerdai budapesti energia-csúcstalálkozó eredményét. A tanácskozáson a visegrádi négyek (Magyarország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország), továbbá Bulgária, Horvátország, Románia és Szerbia kormányfői mellett képviseltette magát Ausztria, Németország, Szlovénia, Bosznia és Hercegovina, Spanyolország, az Egyesült Államok, az Európai Bizottság, valamint a Nemzetközi Energiaügynökség is.
A zárónyilatkozat aláírói - a vendéglátó Magyarország mellett Lengyelország, Csehország és Szlovákia, továbbá Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Szerbia, Románia, Bulgária és Bosznia-Hercegovina - hangsúlyozzák, hogy erősítik az együttműködést gázhálózataik további összekötésével, valamint ellátási útvonalaik és forrásaik diverzifikálásával. Ennek keretében szeretnék előmozdítani a V4-es országokon keresztülhaladó, a tervezett horvátországi - Krk szigeti - és az észak-lengyelországi gdyniai, cseppfolyás gáz fogadására és átalakítására alkalmas LNG-terminálokat összekötő Észak-Déli energiafolyosó megvalósítását, a Nabucco gázvezeték megépítését, valamint a romániai konstancai LNG-terminál támogatását.
A magyar miniszterelnök ezzel kapcsolatban észak-dél-kelet gázellátási háromszög létrehozásáról beszélt. A tanácskozás utáni sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: Kelet-Közép-Európában létrejött egy "kritikus tömeg", széles és erős együttműködés. Szavai szerint a csúcstalálkozó eredményében "erős, tiszta, jó szándékú" európai akarat nyilvánult meg, a konferencia résztvevői hosszú távon gondolkodnak. Hangsúlyozta, hogy a kelet-közép-európai országoknak együtt kell kialakítaniuk energiapolitikájukat. Közép-Európa energiabiztonságát meg kell erősíteni, nemcsak a térség, hanem egész Európa és az Európai Unió biztonsága miatt.
Bajnai Gordon elmondta, a csúcs résztvevői megállapodtak azt is, hogy a gáz továbbszállítására továbbfejlesztik a közép-európai gázvezetékrendszert, amely a Balti-tengertől egészen az Adriai-tengerig teremti meg az energia szabad áramlását. Erős regionális összefogással összehangolják a krízisterveket, hogy egy újabb energiaválság esetén gyorsan és megfelelően segíthessék egymást az országok.
A közös tervek megvalósulásához nem utolsósorban óriási befektetésekre van szükség - mondta Bajnai Gordon. Az érintett országok megerősítették igényüket arra, hogy fokozottabban használhassák fel az EU kohéziós alapját az energiai infrastrukturális beruházásoknál és a rendszerek összekötésénél.
Bajnai gáz-szövetségre lépne a visegrádiakkal
Víz, gáz, villany: kis befektetéssel spórolhatunk
Nincs gáz: a Mol is kiszáll a Makói-árokból
Gáz: nemzetbiztonsági vizsgálatot kér az EMFESZ
Nem érdemes gázmező után kutatni Magyarországon
MTI