Kritikus anyagi helyzetben az egyetemek
Kritikus pontot ért el az állami felsőoktatási intézmények gazdasági helyzete - jelentette ki Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) 376. tanévét megnyitó ünnepi közgyűlésén.
Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter beszédében a kormányzat és a felsőoktatás valódi partnerségen és konzultáción alapuló együttműködésének fontosságát emelte ki. Úgy fogalmazott: a példátlan mértékű, kétharmados lakossági felhatalmazás arra kötelezi a kormányt, hogy az emberek által elvárt radikális változást végrehajtsa. Fellegi Tamás rámutatott: kiemelten fontos a felsőoktatási kutatóhelyek, állami kutatóintézetek és a gazdasági szféra innovációs együttműködésének előmozdítása. Ezért a kormány folytatni kívánja a kutató- és a kiváló egyetem programot.
Ám kiemelte: az állami felsőoktatási intézmények gazdasági helyzete kritikus pontot ért el, amely sok helyen már a mindennapi működést veszélyezteti. Ennek oka részben az utóbbi évek előnytelen módon megkötött PPP-beruházási gyakorlatában keresendő. A fejlesztési tárca PPP-beruházásokat felülvizsgáló államtitkársága ezért abban érdekelt, hogy az állam számára hátrányos PPP-beruházásból fakadó helyzetet felszámolja.
A miniszter hangsúlyozta: a fejlesztési tárca a maximális segítséget meg fogja adni az intézményeknek a közös nemzeti vagyonnal való felelős és hatékony gazdálkodáshoz. Ehhez azonban "átlátható és professzionális" egyetemi működési struktúra szükséges. Emlékeztetett: ennek érdekében, és a 29 pontos akcióterv részeként küld a kormányzat költségvetési felügyelőket a költségvetési forrásokkal gazdálkodó intézményekhez. "A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a felsőoktatási intézmények közötti együttműködés a garancia arra, hogy az egyetemek gazdálkodása átlátható, a pályázás eredményesebb, az állami és uniós források felhasználása hatékonyabb legyen" - jelentette ki.
MTI