A kétharmados biztosítási arány azért mondható jónak, mivel a fennmaradó állomány jelentős része nem is biztosítható (árvízveszélyes terület, rossz műszaki állapotú a ház stb.). Ezen a területen tehát jóval kevésbé érvényesül a más biztosítási ágakban megmutatkozó lemaradás a nyugat-európai országokhoz képest - állapítja meg az elemzés. Jellemző probléma ugyanakkor, hogy a biztosítások meghatározó hányadát a valóságosnál alacsonyabb értékre kötötték a tulajdonosok.
Az alulbiztosítottságot csak részben magyarázza az, hogy egyes ügyfelek az alacsonyabb díjak reményében eleve a valóságosnál kisebb értékű ingatlan és ingó vagyonra kötnek biztosítást. Sok esetben az a probléma, hogy a hosszú évek óta fennálló lakásbiztosítások kötvényeiben nem a reális biztosítási összegek szerepelnek. Az elmúlt évtized során jelentősen megváltoztak az ingatlanok négyzetméterárai, és az ingóságok értéke is jelentősen megnőtt. Például az 5 ezer forintért megvásárolt fekete-fehér televíziót időközben felváltotta a 120 ezer forintot érő készülék, de a biztosító az ingatlanban keletkezett kárt csak a kötvényben szereplő ár arányában fogja kifizetni (csupán az 5 ezer forintos készülék árát fogja megtéríteni).
A lakásbiztosítási piac termékei nehezebben hasonlíthatók össze, mint például a jóval kevesebb paramétert figyelembe vevő kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási termékek. Általános piaci tendenciákat azonban megfigyelhetünk ezen a területen is: a biztosítók ma már leginkább csomagokat kínálnak az ügyfeleknek. Ezek a biztosítási csomagok az alapvető elemi (tűz, vihar, hó, villámcsapás, árvíz, földrengés, rádőlés és egyéb) kockázatokon túl jobbára már olyan kiegészítő szolgáltatásokat is tartalmaznak, mint például csőtörés, üvegkár-biztosítás, felelősségbiztosítás, betöréses lopás- és rablásbiztosítás.
Kiegészítő biztosításként egyre több biztosító kínál olyan további szolgáltatásokat, mint a 24 órás szervízszolgáltatás vagy az ebtartói felelősségbiztosítás, de már baleset- és életbiztosítás is köthető a lakásbiztosítás keretein belül. A "csúcs" az All Risk típusú lakásbiztosítás, amely nem azokat a kockázatokat sorolja fel tételesen, amelyek esetén a biztosító kifizeti a károkat, hanem csupán azt a néhányat, amelyeket kizár a kockázati körökből.
Lakásbiztosítási kalkulátorral az érdeklődők több biztosító termékét figyelembe véve számolhatják ki lakásbiztosításuk díjait. Az elmúlt hat évben (az indulástól) jelentős fejlesztések zajlottak, ezek eredményeképpen ma már nem csupán kiszámolhatóak az egyes termékek, de - a változatos konstrukciók ellenére - össze is hasonlíthatóak. Emellett számos kiegészítő biztosítás is megismerhető és megrendelhető. Több biztosító is online kedvezményt ad, ha az ügyfél az interneten rendeli meg a biztosítást, a kedvezmény mértéke akár a 35 százalékot is elérheti.
Ingatlan biztosítások összehasonlítása a Privátbankáron
Egyre népszerűbb az online biztosítás
Harc a kamatadó ellen: bebiztosított megoldás
Pénztártagság: kinek kell (be)lépni?