1p
A CBRE elemzői szerint a budapesti irodapiacon jelenleg 20 százalék körüli a kihasználatlanság, ami 2 éven belül csökkenhet a normális szintre
A budapesti irodapiacon jelenleg 20 százalék körüli a kihasználatlanság, ami 2 éven belül csökkenhet a normális szintre. A 2009-es piaci "megfagyás" után kezd beindulni a növekedés a szektorban, de az európai trendeket mi csak késve követjük - mondták a CB Richard Ellis (CBRE) elemzői.

Borbély Gábor, a CBRE közép- és kelet-európai elemzője szerint nagyon más dinamikát mutatnak az országok, minél kisebb egy piac, annál nagyobb kilengés figyelhető meg, de az ingatlanbefektetési forgalom újra emelkedik. A magyar, a lengyel és az európai trendeket vizsgálva azt mondhatjuk, hogy az ingatlanbefektetői dinamika ugyanaz, de időben eltérő.

2009 elején volt egy megfagyás a piacon, az időbeli csúszás miatt azonban az azóta Lengyelországban és Európában tapasztalható növekedés nálunk még nem tapasztalható - mondta Borbély Gábor.

A fejlesztések eltérőek a közép-kelet európai régión belül is Budapest az alacsony fejlesztési volumenű városokhoz tartozik, elmarad például Bukaresttől vagy Pozsonytól. Alig több mint 100 ezer négyzetméter van fejlesztés alatt a magyar fővárosban és ennek a harmada spekulatív jellegű - hangzott el a sajtótájékoztatón.

"Teljesen más típusú fejlesztések zajlanak a két "véglet" között, tehát vannak városok, ahol a válság előtti víziók befejezése zajlik (Szófia, Kijev) és van, ahol az új gazdasági helyzet alapján elképzelt beruházások (Varsó, Prága, Pozsony)" - tette hozzá Borbély.

A hozamszintekkel kapcsolatban kiemelte, volt egy teljesen irreális helyzet 2008-ban, amikor a hozamszintek majdnem megegyeztek, mindegy volt, hogy az iroda Londonban van, Prágában vagy éppen  Budapesten, de ez a  lehetetlen helyzet azóta már rendeződött.

Budapesti kilátások

Varga Judit, a CBRE magyarországi társigazgatója azt mondta: úgy látjuk, hogy vannak tényleges mozgolódások a piacon, tehát sokan szeretnének költözni, és ehhez jelentős irodaállomány áll szabadon, aminek a nagy része nem rég átadott terület és ezáltal sokkal hatékonyabb kihasználtságot eredményezhet.

"Vannak szektorok, akik bővülési igényekkel jelennek meg, ilyenek ahol tudásra van szükség és külföldről is vannak megbízásaik, amivel eltartják a munkavállalóikat, ilyen például a mérnök-szféra. Emellett megjelentek, akik készek fizetni a minőségért, gondolok itt az HBO-ra, akik 4 ezer négyzetméternyi területet bérelnek majd nem 10-11 eurós bérleti díjjal, hanem a 15 euróssal" - elemezte a budapesti helyzetet Varga Judit.

Budapesttel kapcsolatban még elmondták a szakemberek, hogy jelenleg 20-21 százalék a kihasználatlanság a piacon és a következő 1-2 évben igazán nagy fejlesztés nem fog érkezni, 2013 elejére 10-17 százalékos sávba várják a kihasználtságot. 13-14 százalékos kiadatlanság egyébként már teljesen normális, - tették hozzá, ha  ugyanis ennél kevesebb lenne, akkor nem lenne mit kínálni egy új vevőnek. A régióban Bukarest mutat hasonló szintet, de ott inkább nőni fog ez az arány - mondták.  Budapesten az irodaházak 50-60 százalékánál már komoly kérdések merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy ki tudja e elégíteni a piaci igényeket.

Újságírói kérdésre Borbély Gábor elmondta: sokan gondolják, hogy a mostani megszorítási hullámokban komoly megoldás lehetne az államnak, ha eladnák az állami ingatlanokat és visszabérelnék a vevőtől. Ez azonban hiába működik Londonban vagy Párizsban, egyelőre Budapesten nem. Összevonásokra, racionalizálásokra volt egyébként példa a közelmúltban az állam részéről, de ez nem lesz általános véleményük szerint.

Közelmúlt, jövőkép

Varga Judit még hozzátette: az elmúlt évek pozitívumaként azt kell megemlíteni, hogy nem volt olyan cég, aki kivonult volna az országból. Nagy változás a bankoknál állt be, akik most a saját ingatlanportfóliójukkal is kénytelenek foglalkozni. Az irodapiaci feltételeinkkel jók vagyunk befektetői szempontból a piacon, de egyéb dolgokban, például a tervezhetőségben egyelőre nem.

A jövővel kapcsolatban megjegyezték, nagyon sok fejlesztőnek már jogerős építési engedéllyel rendelkező telke van, akik a változásra számítanak és spekulatívan nem kezdik még el a fejlesztést de ugrásra készen várják a megfelelő helyzetet.

Privátbankár - Acsai N. Ferenc

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG