Lázadnak az orvostanhallgatók
Az egészségügyi tárca vezetője erről kedden beszélt újságíróknak Budapesten, azzal kapcsolatban, hogy az orvostanhallgatók egy része jognyilatkozatot ír alá arról: önként lemond a hazai szakorvosjelölti képzésben való részvételről, ha a kormány nem változtatja meg azt a szabályt, amely a fiatalokat kilenc évig egyetlen kórházhoz köti.
A Magyar Nemzet keddi számában Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke úgy nyilatkozott: arra számít, hogy két hét alatt a hétszáz hazai hatodéves hallgató legalább kétharmada aláírja a nyilatkozatot. Mint a szervezet vezetője a lapnak elmondta, a jognyilatkozat aláírásával a hallgatók azt vállalják, hogy ha a kormány nem függeszti fel a hatályos rendeletet, akkor az idén ősszel nem kezdik meg Magyarországon a rezidensképzést.
Székely Tamás közölte: a rezidensek tiltakozása ellenére sem függesztik fel a szóban forgó rendeletet, amelyet korábban a Magyar Kórházszövetség is jónak talált, ahhoz észrevételt nem tett.
Rácz Jenő, a Veszprém megyei kórház főigazgatója, volt tárcavezető a lapnak azt mondta, hogy olyan pályázatot nyújtottak be a rezidensi álláshelyekre, amelyben jelezték: ha a jogszabály finanszírozásra vonatkozó része nem változik, akkor az idén egyetlen rezidenst sem fogadnak. Az új rendelet értelmében a képzés elejétől minden költséget a kórháznak kellene állnia - olvasható a lapban.
Székely Tamás utalt arra, hogy a jogszabályt megtárgyalták minden érintettel. Mint közölte, "szó sincs röghöz kötésről", a cél az, hogy azok, akik közpénzből szakvizsgát tettek, legalább annyi ideig dolgozzanak Magyarországon, mint amennyi időre a szakvizsga megszerzéséhez szükség volt. Ez - véleménye szerint - nemzeti érdek is.
"Nem mondjuk, hogy abban a kórházban (kell dolgoznia), ahol először szerződést kötött, hanem azt, hogy Magyarországon kell érvényes munkaviszonnyal rendelkeznie" - mondta.
Székely Tamás hozzátette, hogy a hiányszakmákra jelentkező rezidensek 50 százalékos bérkiegészítést kapnak, ami most 383 állást jelent, a meghirdetett állások 40 százalékát.
A rezidensek azon felvetését, hogy a kórházak nem írnak ki állásokat, a miniszter szerint cáfolni látszik az az adat, hogy 734 állásra pályáznak az intézmények és ezen kívül 116 központi gyakornoki keretet hirdettek meg. Ez több mint az idén végzett medikuslétszám - jelezte.
Székely Tamás kérdésre válaszolva elmondta, nem látta azokat a jognyilatkozatokat, amelyeket a rezidensek aláírtak, de szerinte ez a dokumentum nem is jog-, hanem szándéknyilatkozat, ami nem kötelez senkit semmire.
Mi lesz azzal a medikussal, aki külföldre menne térítéses szakképzésre, de nem kap állást, akkor Magyarországon sem fog dolgozni, mert aláírt egy nyilatkozatot? - tette fel a kérdést a tárcavezető, hozzáfűzve: kérdéses az is, hogy ha mégis jognyilatkozatról van szó, akkor ki fogja az abban foglaltakat a fiatal orvosokon számon kérni.
Siralmas: se pénz, se jövőkép az egészségügyben
Kínai gyógyítást is tanulhatnak az orvosjelöltek
Az orvosi egyetemeknek van a legnagyobb adóssága
MTI