Mindannyian vágyunk arra, hogy a lehető legteljesebb anyagi függetlenségben éljünk. Ugyanakkor igaz, hogy Magyarországon a pénzügyi kultúra színvonala még mindig nagyon el van maradva a nyugat-európai, de elsősorban az amerikai, izraeli átlagemberek pénzügyi kultúrájától. A sokszor butának gondolt amerikaiak már a középiskolában tanulnak tőzsdei elemzéseket, és 20 éves koráig szinte mindenki elmondhatja magáról, hogy birtokolt már részvényt. A magyar beidegződésekhez tartozik, hogy gyakran az államtól várjuk a segítséget. Ideje felébrednünk: magunkról kell megtanulnunk gondoskodni és képessé kell válnunk arra, hogy az életünket döntően meghatározó, akár 10-20 évre szóló pénzügyi döntéseket felelősen meg tudjunk hozni (lásd pl. devizahitelek).
Aki komolyan gondolja, hogy valaha is ki szeretne kerülni az “azért dolgozom, hogy enni tudjak, és azért eszem, hogy dolgozni tudjak”-féle mókuskerékből pénzügyi gyarapodást elérve, annak ‘kötelessége’ fejlesztenie a pénzügyi tudását, intelligenciáját. Különösen igaz ez a mostani világban, amikor számítani kell arra, hogy egyre gyakoribbak lesznek a különböző pénzügyi válságok, hiszen látható, hogy recseg-ropog a világ pénzügyi rendszere. A jó hír az, hogy egy képzett tőzsdés ezekből a válságokból akár jelentős nyereséggel is ki tud jönni.
Hogyan tudjuk növelni a jövedelmünket?
Fontos megtanulnunk azt, hogy nem szabad félnünk adott esetben akár rossz döntéseket sem hozni. Minden hiba új tapasztalat, amely segít meghozni a későbbi helyes döntéseket. Napi több százezres-akár milliós-, erkölcsileg és jogilag tiszta jövedelmet csakis a tőzsdei kereskedésből lehet elérni. A magas nyereség önmagában még nem elég a vagyon felépítéséhez, ahhoz a pénzt meg is kell tartani és okosan, napról napra gyarapítani.
A különböző pénzügyi területek összehasonlítása:
Az ingatlanbefektetés jó dolog. Tudni kell azonban, hogy az ingatlan a tőzsdével összehasonlítva nagyon nagy tőkeigényű, nem likvid, és ha az ára lefelé megy, akkor ritkán tudunk belőle profitálni (ellentétben a tőzsdével). Manapság egy vállalkozás beindítása jelentős tőkét igényel. A nyereségre-, munkabérre rárakódó terhek magasak, egy vállalkozás irányítása rengeteg időt emészt fel. Sokszor nagy a verseny a piacon, az alkalmazottak kezelése sem könnyű feladat, valamint tipikus magyar jelenség például a körbetartozás, ami akár iparágakat tud gúzsba kötni (lásd. építőipar).
Ezekkel ellentétben a tőzsde sokkal kisebb tőkeigényű, a közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem kellenek milliók az elkezdéséhez. A magunkba fektetett gyakorlati tudás és néhány százezer forintnyi alaptőke mellett kizárólag egy jó számítógépre és egy megfelelő internetkapcsolatra van szükségünk. Ha ezek megvannak, akkor onnantól egy olyan szakma van a kezünkben, amelynek segítségével a világ bármely pontján, bármely napszakban, akár napi 2-3 óra munkával messze, akár a nyugat-európai átlagfizetések feletti jövedelmekre tehetünk szert, elsősorban a részvény-, illetve a forex (deviza) piacokon. A rendkívül alacsony brókerdíjak, a piac mérete illetve az időeltolódás miatt elsősorban az amerikai tőzsdén való kereskedést javasoljuk a tőzsde iránt érdeklődőknek. Nem tudunk mondani még egy olyan szakmát, amiben függetlenedni tudunk a gazdaság mindenkori helyzetétől, az állami nyugdíjtól, a végzettségünk munkaerőpiaci elfogadottságától, illetve az aktuális munkahelyünk döntéshozóitól.
Tényleg ilyen egyszerű? Igen!
Azok a tőzsdei kereskedők, akik elsajátítják a megfelelő kereskedési stratégiákat, és azokat hezitálás nélkül, szinte hideg fejjel megtanulják alkalmazni, sikeresek lesznek és folyamatosan pénzt fognak keresni a tőzsdén, függetlenül attól, hogy az árak felfelé vagy lefelé mennek, vagy esetleg iránytalanul oldalaznak az adott időszakban. Nem félnek többé a piac kiszámíthatatlan viselkedésétől.
A kereskedési karrierben a legfontosabb változás akkor következik be, amikor megtanuljuk az egónkat elválasztani a tőzsdei kereskedésünktől. A legtöbb ember azt gondolja, hogy a piac ellen kell győzniük, de ez nem igaz, mert a piac a tőzsdei kereskedővel egyáltalán nem foglalkozik. Valójában magunk ellen játszunk, mi vagyunk a legnagyobb ellenségeink. Abba kell hagynunk az arra való várakozást, hogy a piac azt igazolja vissza, hogy nekünk igazunk volt. A kereskedés lényege nem az, hogy bebizonyosodjon, hogy valamiben igazam volt, hanem hogy meglássam a piac által kínált mindenkori lehetőségeket és azt hezitálás nélkül kihasználjam.
Két dolog kell ahhoz, hogy valaki pénzt tudjon keresni a tőzsdén: elérni azt, hogy legalább annyi legyen a nyereséges kereskedéseink száma mint a veszteségeseké, és amikor nyereséget érünk el, akkor átlagosan nagyobb legyen a nyereség, mint amit a veszteségek idején elveszítünk. Ennek megtanulására alkalmasak a Tradenet Nemzetközi Tőzsdeiskola által felkínált részvény- illetve devizakereskedési tanfolyamok, amelyek egyéni (VIP), csoportos, illetve online (otthonról végezhető) tanfolyami formák keretében is elérhetőek.
A Tradenet tőzsdetanfolyamai azoknak szólnak, akik szeretnék kiegészíteni keresetüket, akik szeretnék a pénzügyi kultúrájukat fejleszteni és átvenni az irányítást a pénzügyeik felett, illetve akik a későbbiek során esetleg szeretnének főállású tőzsdei kereskedővé válni, ebből megélni és ezáltal az anyagi függetlenséget megteremteni.
Szerző: Novák Zsolt, Tradenet Nemzetközi Tőzsdeiskola
Érdekli a tőzsdei kereskedés világa? Regisztráljon és tekintse meg első ingyenes bemutató előadásunkat, ismerje meg a tőzsde világát. A regisztráció mellé most egy e-bookot is kap!
(x)