A legkevesebb értékelés a Lehet Más a Politika jelöltjére, Schiffer Andrásra érkezett, ez a szám is meghaladja azonban a hatezret. Bokros Lajos átlaga közel 17 ezer értékelés alapján alakult ki, a Mesterházy Attilával kapcsolatos kérdésekre több mint 20 ezer alkalommal válaszoltak az olvasók. Orbán Viktor értékeléseinek száma meghaladja a 30 ezret, ám ez a felét sem éri el a Vona Gáborral kapcsolatos kattintások számának, ami bőven 60 ezer fölött állt a cikk készültekor.
Olvasóinkat arra kértük, 5 szempont alapján értékeljék a Fidesz-KDNP, a Jobbik, a Lehet Más a Politika, az MDF és az MSZP miniszterelnök-jelöltjét. Az esetek többségében azonban a voksolók szemmel láthatóan nem mérlegeltek a jellemzők között: ha az egyik szempont alapján gyenge értékelést adtak egy jelöltnek, úgy a többi szempont értékelésekor sem közelítette meg az osztályzat az ötöst - és ez persze fordítva is igaz. Bár a kérdések teljesen eltérő jellemzőkre vonatkoznak, az osztályzatok gyakorlatilag egybevágnak. Magyarán mondva a voksolók közül sokan mindenre egyest adnak annak, akit nem szeretnek, és ötöst annak, akit kedvelnek.
A legtöbb értékeléssel és a legmagasabb átlagos pontszámmal Vona Gábor rendelkezik. Átlagosan mindenre négyest kapott: ő leginkább a jövő embere, ő ért a legjobban a gazdasághoz, a jelöltek közül a legmegfelelőbb politikusokból és szakemberekből állítaná össze kormányát, az árkokat is valószínűleg betemetné, ráadásul az értékelők szerint Vona Gáborra jellemző leginkább, hogy külföldön is elismerik, és jó kapcsolatokkal rendelkezik. Az egyes jellemzők értékelése között gyakorlatilag nincs eltérés, az átlag 4,1.
Nézze meg választási rovatunkat és értékelje Ön is a miniszterelnök-jelölteket! |
Mesterházy Attila és Bokros Lajos átlagos osztályzata egyaránt 2,2 ponton állt a cikk megírásakor. Az MSZP jelöltje gyakorlatilag minden jellemzőre egyforma pontszámokat kapott, Bokros Lajosnál viszont úgy tűnik, valóban mérlegeltek az értékelést adó olvasók: a mezőny legidősebb jelöltjeként Bokros kapta a legalacsonyabb osztályzatot "a jövő embere" kategóriában - 1,9 ponton állt -, külföldi kapcsolatok és gazdasági szakértelem területén viszont Mesterházy Attilát és Schiffer Andrást is megelőzi (2,4 ill. 2,3 pont).
Schiffer András egy tizeddel szorult a lista végére: a Lehet Más a Politika jelöltje 2,1-es átlagpontszámmal állt. A legmagasabb átlagpontszámot az árkok betemetésére kapta.
A nép szavaz
Március elején arról is megkérdeztük olvasóinkat, mi alapján döntenek majd a választásokon. A beérkezett közel 6 ezer voks alapján olvasóink több mint fele saját bevallása alapján a programokat mérlegeli ikszelés előtt, bő negyede viszont régóta ugyanarra a politikai erőre szavaz, gondolkodás nélkül.
Kormányfőként az első lépése a szavazók több mint felének a romakérdés megoldása lenne - szintén márciusi felmérésünk négy lehetséges opciója közül legalábbis ez a választási lehetőség kapta a legtöbb voksot. A szavazók negyede kezdené adócsökkentéssel a kormányzati munkát, az euró bevezetését alig 4 százaléknyian tartották prioritásnak.
A túlnyomó többség szerint nem lesz televíziós vita a kormányfőjelöltek részvételével; kérdésünkre a szavazók 70 százaléka vélekedett így. Egyötödük szerint megvalósulhat valamilyen vita, de Orbán Viktor nem fog rajta részt venni.
Aktuális szavazásunkban a Fidesz-KDNP várható győzelmének mértékét, illetve annak esélyeit boncolgatjuk - a cikk írásakor a legtöbb voks arra érkezett, hogy a győzelmet megszerzi a pártszövetség, de a kétharmados többségnek nem jut a közelébe. A voksolás jelenleg is tart, ahogy a szavazáshoz kapcsolódó vita is - vegyen részt benne Ön is!
Egyre többen ellenzik a Jobbik politikáját
Egy nap alatt 680 ezret kalapolt össze az LMP
Bízunk a Fidesz kétharmadában?
Nem kell tartanunk a választási csalásoktól
Leszámolnának a korrupcióval a pártok
Megelőzte a Jobbik az MSZP-t
Privátbankár