1p
Választási programjában mind a hat országos listát állított párt foglalkozik a korrupció elleni fellépés szükségességével
Választási programjában mind a hat országos listát állított párt foglalkozik a korrupció elleni fellépés szükségességével. Az MSZP a nyilvánosság érvényesítésében hisz, a Fidesz-KDNP a politikusok, választott tisztségviselők elszámoltathatóságát hangsúlyozza, az MDF e téren is a reformoktól várja a megoldást, a Jobbik, a Lehet Más a Politika (LMP) és a Civil Mozgalom (CM) intézkedéscsomagokat dolgozott ki erről a területről.

Az MSZP a konkrét lépések között annyit rögzít, hogy kormányra kerülése esetén új intézményekkel, a nyilvánosság és az átláthatóság minden területre kiterjedő érvényesítésével jelentős előrelépést tenne a korrupciós ügyek feltárása és a korrupció visszaszorítása terén, ami számos jogalkotási és jogalkalmazási teendőt jelent. Rögzíti, készen áll javaslata a kampány- és pártfinanszírozás megoldására. Megtiltaná az egekbe szökő végkielégítéseket az állami intézményi szférában és az állami többségi tulajdonú gazdasági társaságoknál.
   
A Fidesz-KDNP programjában több helyen is feltűnik a korrupció visszaszorításáért való kiállás, mint az erős, hiteles kormány egyik fő feladata. A dokumentum közbeszerzési fordulatról szóló fejezete kitér arra, hogy a közvéleményt irritálja a kibontakozó negatív kép a visszaélésekről, a politikai szempontok érvényesüléséről, a korrupció miatt kialakuló túl magas árakról. Az "elszámoltatás" kapcsán azt írják, sokan érzik úgy, ma a kormány egy bűnszervezethez hasonlít, amely fosztogat és szétesik a korrupciótól, állami és kormányzati szervezetek maffiaszerűen működnek. A Fidesz szerint az új kormány legfontosabb feladata lesz a társadalmi bizalom helyreállítása, amely csak akkor lehetséges, ha a "törvény előtt mindenki egyforma, legyen akár politikus, polgármester vagy szociálisan hátrányos helyzetű választó". Az új politika lényege: a politikusoknak, közéleti szereplőknek, választott tisztségviselőknek viselniük kell a felelősséget tetteikért.
   
Az MDF
is úgy értékeli, hogy "jelentős mértékben rombolta a gazdasági és politikai közéletet az egyre szélesebb körben elharapódzó korrupció". A párt - programja szerint - a reformoktól várja a megoldást. Mint írják, reformok híján a vállalkozók és a lakosság adófizetési hajlandósága alig javult, a politikai osztály befolyásos része - különösen a nagy pártok egyes képviselői - rávetették magukat a maradék privatizációs bevételekre, a közbeszerzési eljárások szabályainak kijátszásából nyerhető haszonra, a korlátozott számban rendelkezésre álló működési engedélyek kiosztását kísérő "árnyékárverésből" fakadó jövedelmekre. Az MDF az egészségügyben fellelhető korrupciót az érdemi verseny kialakításával szorítaná vissza; a rendőrséget megreformálná, hogy megszabadítsa a politikai befolyástól, a napi korrupciótól; a köztisztviselői kart elszigetelné a politikai beavatkozástól, védené a politikai ihletésű nagykorrupciótól.
   
A hét kérdése:
A Fidesz-KDNP fölényes győzelmét jósolják a közvélemény-kutatók. Ön szerint mennyivel nyer a párt? Szavazzon!
A Jobbik szerint a szervezeti átláthatóság növelésével, a bürokrácia csökkentésével, a jogszabályok racionalizálásával lehet felszámolni, de legalábbis csökkenteni a korrupciót. 
Egyik eszközének a közbeszerzési jogszabályok teljes és átfogó felülvizsgálatát jelöli meg, ennek részeként felülvizsgálná a hivatalos közbeszerzési tanácsadói intézmény rendszerét. Felülvizsgálná még utólagosan valamennyi nagy állami beruházást, felfüggesztené a futó projekteket, megszüntetné a meghívásos pályázati rendszert; minden közbeszerzést, pályázatot, állami támogatást a meghirdetéstől az elszámolásig nyilvánossá tenne az érintett hivatalban és az interneten, radikálisan szigorítaná a korrupciós cselekményekre vonatkozó büntetési tételeket.
   
A Jobbik megalkotná az államszámviteli törvényt, amely előírja a közpénzekkel és a közvagyonnal való részletes, szigorú elszámolás követelményeit. A párt a politikai korrupció ellen törvénymódosításokat kezdeményezne a pártfinanszírozás szabályainak a számviteli szabályokkal való összehangolása, az összeférhetetlenség szabályainak szigorítása, a köztisztségek halmozásának tilalma érdekében. Leszögezi: a nemzeti tulajdonban lévő közösségi vállalatok terén a korrupciót a legkeményebben és a leghatározottabban fogja letörni. A korrupcióellenes harc egyik legfontosabb eszközének tekinti a magán-, a közösségi és társadalmi tulajdon sérthetetlenségének erősítését a hit- vagy erkölcstan-oktatásban. A párt helyreállítaná a politikusi hivatás tisztaságát, biztosítaná a számonkérhetőség lehetőségét és kíméletlen szigorral szankcionálná a politikusbűnözést.
   
Az LMP a kampányfinanszírozás átalakítását tekinti az egyik legfontosabb feladatnak, és felhívja a figyelmet arra, hogy már 2008 októberében nyilvánosságra hozta a korrupció visszaszorítására szolgáló 12 pontos javaslatcsomagját. Ebből kiemeli többek között, hogy radikálisan csökkenteni kell a köztulajdonban álló cégek testületi vezetésében ülő "pártkáderek" számát.     Az LMP minimálisra csökkentené az önkormányzati képviselőtestületnél a zárt ülések elrendelésének lehetőségét, módosítaná a közbeszerzési törvényt, megszüntetné a gazdasági érdekcsoportok lobbizási lehetőségét a hatósági eljárásokban és új lobbitörvényt alkotna.
   
A Civil Mozgalom (CM) korrupcióellenes csomagjának hangsúlyos eleme, hogy a mozgalom egyetlen rendszerbe integrálná a meglévő országos nyilvántartásokat. Korrigálná a cégbíróság és az adóhatóság, az illetékek és a nyugdíjjárulék adatbázisait, átalakítaná a korrupcióellenes hivatal tevékenységét. Kimondaná: az állami beruházások tendereztetése terén tényleges munkavégzővel köthető szerződés; a köztisztviselők, az állami pénzek kezelői terhére kiemelten súlyos büntetőjogi szankciókat állapítana meg a korrupció, illetve egyéb hivatali visszaélések elkövetése esetén, az adó- és járulékteher mérséklésével csökkentené a korrupciós nyomást.

Távozik a Siemens elnöke
Korrupció: a gazdaság és a politika is sáros
Egy kis korrupcióra mindig készen állunk
Tavaly rendet tettünk az államháztartásban
Milliókkal gazdagodhat a kartellezők feljelentője

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG