A munkaerőpiaci szolgáltató legfrissebb felméréséből kiderül, hogy a munkáltatók 70 százaléka nem tervez munkaerőfelvételt, de elbocsátást sem, míg 13 százalék elbocsátásokkal számol, 10 százalék pedig a létszám bővülését várja a következő három hónapban - ismertette Kiss Judit. A Manpower így számolt, második negyedévre vonatkozó munkaerőpiaci mutatója mínusz 3 százalékon áll, szemben az első negyedéves mínusz 7 százalékkal.
A Manpower 753 magyarországi munkaadó megkérdezésével készítette el reprezentatív felmérését, amelynek során azt kérdezte a résztvevőktől, hogy hogyan látják saját vállalatuknál a munkaerő létszámának alakulását a következő negyedévben.
Kiss Judit hangsúlyozta: az elhúzódó válság miatt óvatosabbak lettek a munkáltatók a munkaerőfelvételeket illetően, a kilábalás szempontjából ezért fontos lenne egy kiszámíthatóbb szabályozási környezet, amely jobban ösztönözné a cégeket a létszámbővítésre, így azok kevésbé halogatnák a döntéseket.
Régiós összehasonlításban a következő negyedévben csak a dél-dunántúli és észak-alföldi régióban lett pozitív a munkaerőpiaci mutató: 5, illetve 2 százalék. A többi régióban az alkalmazotti létszám csökkenésére utalnak a munkáltatók előrejelzései. A legpesszimistábbak az észak-magyarországi munkaadók: itt -15 százalék a munkaerőpiaci mutató értéke a második negyedre vonatkozóan.
Az előző negyedévhez képest a nyolc régió közül hatban javultak a munkaerőfelvételi kilátások, a legnagyobb, 11, illetve 10 százalékpontos javulást a Nyugat-Dunántúlon és az Észak-Alföldön mérték - mondta Kiss Judit. Budapesten az előrejelzés enyhe, 2 százalékpontos csökkenést mutat.
A felmérés iparági eredményeiből kiderül, hogy a gyártásban és termelésben -9 százalékra hanyatlottak a foglalkoztatási kilátások, ez pedig 14 százalékponttal gyengébb mint az előző negyedévben. Az építőiparban -6 százalék a mutató értéke, míg a többi szektorban az első negyedévhez képest vagy növelik, vagy szinten tartják állományukat a munkaadók.
A közműszektor, valamint az idegenforgalmi ágazat munkáltatói létszámbővítést terveznek a következő negyedévben, ezenkívül a különböző call centerek és szolgáltatóközpontok is arról számolnak be, hogy egyre nehezebben találnak több nyelven beszélő munkaerőt - ismertette Kiss Judit.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) legutóbb közölt munkaerőpiaci adatai szerint 2010 februárjában 20 cég, összesen 1.263 munkavállalót érintő csoportos létszámleépítést jelentett be a munkaügyi központok kirendeltségein. Az előző hónaphoz képest 511 fővel, 68 százalékkal nőtt a bejelentett elbocsátandó létszám. Az egy évvel korábbi, 2009. februári bejelentések létszámtartalmához képest azonban jelentős, 74 százalékos csökkenés volt.
Ha nem értünk a számítógéphez, elvesztünk
Orbán: erős vállalkozókra van szükségünk
A világ negyede szerint a nőnek otthon a helye
Munkapiaci körkép: Magyarország kivétel
MTI