.jpg)
A GS megerősítette azt a véleményét - ez a múlt heti szeptemberi inflációról kiadott kommentárjában is szerepelt -, hogy az élelmiszerinfláció továbbra is kellemetlen meglepetéseket okoz, és mivel a fogyasztók folyamatosan figyelik az élelmiszerárakat, a magas infláció ebben a szektorban még a szokásosnál is nagyobb hatást gyakorolhat a várakozásokra. Ez pedig "nem hasznos" a most folyó 2008-as bértárgyalások közepette.
Az új elemzés szerint ugyanakkor a ház pozitív hatásra számít az év végén szokásos, a magyarországi alapmutatók javulását várhatóan elismerő portfolió-átrendezésektől, ezért fenntartja az idei további két MNB-kamatcsökkentésről szóló, "enyhén agresszív" előrejelzését.
A forint árfolyamsávjának eltávolítása azonban később további lendületet adhat a kamatcsökkentéseknek, potenciálisan a 6,5 százalékos szint alá süllyesztve a magyar jegybanki alapkamatot, áll a Goldman Sachs londoni elemzésében. A GS szerint a forintsáv felszámolása jelenleg "láthatóan nem szerepel a napirenden", mivel a magyar kormány tart attól, hogy a forint "túlszaladna" erős irányban, ami ártana a gazdaság jelenlegi egyetlen motorjának, az exportszektornak.
A forintsáv eltörlése azonban a cég véleménye szerint "végül meg fog történni". A döntés része lehet egy gazdasági csomagnak, amely magában foglalná a költségvetési felelősségről szóló egyezséget is, áll az elemzésben.
Más londoni elemzők beszámolói szerint ugyanakkor Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke nemrégiben Londonban azt mondta, hogy "holtponton" vannak a forintsávról a kormánnyal folytatott tárgyalások. Simor András, aki október első hetében Londonban járt, találkozott a JP Morgan térségi szakértőivel is. A nemzetközi pénzügyi szolgáltató csoport a megbeszélésről Londonban kiadott ismertetésében, a jegybankelnökre hivatkozva azt írta: a magyar kormány fő aggodalma az, hogy a forint hozamelőny-valuta státusa meredek felértékelődéshez vezetne (a sáv eltörlése esetén), és ha az euróárfolyam 230-ig elmozdulna - akár csak egy rövid időre is -, az már ártana az exportnak.
A Simort idéző JP Morgan-ismertetés szerint a kormány esetleg akkor értékelné át álláspontját, ha a forint hozamelőny-státusa eróziónak indulna, "ez azonban rövid távon valószínűtlennek tűnik". (Carry trade status - ennek lényege, hogy a befektetők alacsony kamatú devizahitelből magas hozamú adósságpiacokon vásárolnak).
A jegybank azzal érvel, hogy az árfolyam-ingadozási sáv felszámolása ésszerű lenne - noha egyelőre nem szorító szükségszerűség -, a kormány azonban ezt "nagyon erősen ellenzi", állt a JP Morgannek a találkozóról kiadott minapi londoni beszámolójában.
"Visszatértünk a régi kerékvágásba"
Simor: a 2011-es euró áldozatokat követelne
A JP Morgan jövőre várja a forintsáv eltörlését
MTI