Bibók Zsuzsa, a Környezetvédelmi és Vízügyi minisztérium (KvVM) főosztályvezető-helyettese elmondta: az Európai Bizottság 2016-ig szóló rendelete elsőként, 2009. szeptember 1-től a 100 wattnál, 2010 őszétől pedig a 60 wattnál erősebb hagyományos "körteizzókat" tiltja ki az üzletek polcairól. Brüsszel uniós szinten évi 15 millió tonna szén-dioxid kibocsátását reméli megspórolni az intézkedéssel.
Az európai közösség elsősorban energiatakarékossági és környezetvédelmi célkitűzéseinek kíván eleget tenni azzal, hogy kivonja a forgalomból a mára elavult technológiával készülő fényforrásokat. Az érintett izzók ugyanis jelentős mennyiségű energiát fecsérelnek el azzal, hogy a világítás mellett nagy mennyiségű, felesleges hőt is termelnek - fejtette ki a szakember.
Az izzólámpák helyettesítésére leginkább alkalmas úgynevezett kompakt fényforrások átlagosan ötször hosszabb élettartammal és legalább ugyanennyivel kisebb energiafogyasztással rendelkeznek, mint a korábban széles körben használt fényforrások - mutatott rá Bibók Zsuzsa.
A zöldtárca munkatársa megjegyezte: a fejlettebb égők hosszabb élettartalma az előállító gyárak szennyezését, és a keletkező hulladék mennyiségét is csökkenti, ugyanakkor a modern lámpák használat után veszélyes hulladéknak minősülnek, begyűjtésüket és ártalmatlanításukat pedig segíteni kell.
Bibók Zsuzsa aláhúzta: a forgalomból kizárt izzók használatát nem tiltják be szeptembertől, ugyanakkor a fogyasztóknak már ma minden lámpacsere esetén megéri, ha izzónként mindössze 400-500 forintos többletberuházással a takarékos fényforrásokat választják.
Kiemelte: a kompakt izzók ára az elmúlt években jelentősen csökkent, áruk jelenleg 500-600 forint, és ez a nagyobb kereslet hatására még tovább is süllyedhet. A legkorszerűbb - leghosszabb átlagos élettartalmú és legtakarékosabb fényforrás - fénykibocsátó diódák (LED-ek) ugyanakkor jelenleg is határozottan drágábbak, így ezek elterjedésére még várni kell.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára elmondta: a kereskedőket időben tájékoztatták az ide vonatkozó európai uniós irányelvről, így nekik volt idejük felkészülni a hagyományos 100 wattos égők betiltására. Az üzletek többsége feltehetően a gyárakkal összefogásban felbecsülte a még eladható mennyiségű izzók számát, illetve valószínűleg egyezséget is kötöttek a raktáron maradó áruk visszavételéről, illetve semlegesítéséről.
Hozzátette: jelenlegi ismereteik szerint egyetlen kereskedelmi szervezetnél sem lehet zavarra számítani, és várhatóan minden gond nélkül lekerülhetnek a polcról ezek a termékek.
Gillemont Katalin, az Auchan Magyarország Kft. munkatársa megerősítette, hogy készen állnak a régi izzók fokozatos kivonására. Elmondása szerint áruházaik akciókkal kívánják elfogadtatni vásárlóikkal a takarékos fényforrásokat. A hagyományostól eltérő paraméterekkel rendelkező termékek közötti eligazodásban pedig tájékoztató táblák is segítik majd a vásárlókat.
Fodor Attila, a CBA Kereskedelmi Kft. kommunikációs vezetője ugyanakkor arról számolt be, hogy jogászaik segítségével jelenleg is tanulmányozzák az Európai Bizottság negyven oldalas rendeletét. Jelenlegi ismereteik szerint ugyanis 2009 szeptemberében csak az érintett izzók gyártását kell beszüntetni, míg a forgalmazás a korábbi termékváltási gyakorlatoknak megfelelően a készlet eréig folytatódhat. A társaságnak komoly veszteséget okozna, ha nem lenne lehetőségük túladni raktárkészleteiken - hangsúlyozta a CBA kommunikációs vezetője.
A technológiai váltás magyarországi hatásait nagyban árnyalhatja ugyanakkor, hogy a GE Hungary Zrt. szakszervezetei szerint az amerikai világcég a változó piaci körülmények miatt esetleg a teljes magyarországi fényforrásgyártást be akarja szüntetni.
A multinacionális vállalat MTI-hez eljutatott közleményében elismerte, hogy a globális fényforrás iparág gyökeres átalakuláson megy át, aminek köszönhetően a csoport az egész világon "valóban felülvizsgálja az üzletág működését, az egyes egységek méretét és tevékenységi körét, ... és az igényekhez alakítja a gyártási kapacitást".
Az energiatakarékos égők egyértelmű térnyerése szükségessé teszi az üzletág magyarországi működésének átalakítását is, annak módjáról azonban elsőként a munkavállalókat, és a telephelyek közösségeit tájékoztatja a vállalat - fűzik hozzá.
A cég egyúttal azt is leszögezi, hogy a GE magyarországi leányvállalatának zártkörű részvénytársaságból (Zrt.-ből) korlátolt felelősségű társasággá (Kft.-vé) alakítása teljesen független a fényforrás-iparág átalakulásától.
A GE érdekképviselői szerint a magyarországi fényforrásgyártás megszüntetésével közvetlenül 5 ezer munkahely kerül veszélybe, a beszállítókat is hozzávéve pedig akár 10 ezer dolgozó veszítheti el állását.
Oroszország tesz az Energia Chartára
A 20 évig tartó villanykörte a jövő
A GE nyereségének fele eltűnt
Először a 100 wattos körtétől búcsúzhatunk
MTI