Az MTI előzetes felmérésébe bevont tíz nagy citybeli befektetési és elemző cég - Morgan Stanley, JP Morgan, 4cast, BNP Paribas, Goldman Sachs, RBC Capital Markets, Moody´s Analytics, Capital Economics, Barclays Capital, Bank of America-Merrill Lynch Global Research - szakértői viszonylag szűk sávban mozgó, 4,1-4,4 százalék közötti előrejelzéseket adtak a teljes kosárra számolt tizenkét havi márciusi inflációra. A prognózisok átlaga 4,2 százalék. Februárban 4,1 százalékos éves inflációt mértek Magyarországon.
A márciusra adott előrejelzések közül a leginkább borúlátót a Barclays Capital befektetési bankcsoport elemzői adták, 4,4 százalékkal. Ők is megjegyezték azonban, hogy mivel a márciusi élelmiszerár-emelkedési adatok több felzárkózó térségi gazdaságban elmaradtak a várttól, ezért a cég márciusra szóló magyarországi inflációs prognózisa is "lefelé ható kockázatokat" tartalmaz.
A stagnáló, vagyis 4,1 százalékos éves inflációt jósló londoni házak között van a 4cast pénzügyi elemző és tanácsadó csoport. A cég felzárkózó piaci szakértői 0,7 százalékos havi összevetésű inflációt várnak a múlt hónapról, és számításaik szerint ebből hozzávetőleg 0,2 százalékpontot az élelmiszerárak, további 0,2 százalékpontot az üzemanyagok adnak.
A 4cast elemzői szerint azonban az erős forint továbbra is ellensúlyozó tényező, emellett a "szelíd" bérnövekedések a piaci - vagyis nem hatósági áras - szolgáltatási szektor áremelkedési ütemét is valószínűleg alacsony szinten tartották. A cég szakelemzői megjegyzik, hogy ez a szektor kulcsfontosságú az inflációs várakozások szempontjából. A 4cast szakértői ugyanakkor azzal számolnak, hogy az eddigi nyersanyag-áremelkedésekből eredő fokozatos árnyomások "lassan elkezdenek átszűrődni".
A befektetési és elemző házak márciusi inflációs előrejelzései, teljes kosárra, tizenkét havi összevetésben: JP Morgan: 4,1 százalék 4cast: 4,1 Capital Economics: 4,1 BofA Merrill Lynch: 4,1 Moody´s Analytics: 4,2 Goldman Sachs: 4,2 |
A GS szakértői megjegyezték, hogy az áprilisi lesz az első olyan kamatdöntő értekezlet, amelyen a monetáris tanács mind a négy új tagja részt vesz. A Goldman Sachs "általánosságban" enyhébb alapállásúnak tekinti az új monetáris tanácsot elődjénél, és a ház azzal számol, hogy a jelenlegi pénzügypolitikai testület "hajlamosabb lesz" a kamatcsökkentésre, ha a körülmények ezt megengedik. A jelenlegi kilátások alapján azonban a GS londoni elemzői összességében az idei év végéig a 6,0 százalékos alapkamat változatlanul hagyását jósolják.
A Goldman Sachs szerint egyelőre "nincs látható jele" az ellátási oldali ársokkok másodlagos magyarországi inflációs hatásainak, a béremelkedés sem tart lépést az inflációval, és a forint legutóbbi erősödése is enyhíti az importált infláció hatását. A GS londoni elemzői szerint azonban ezzel együtt sincs mozgástér a kamatcsökkentésre, mivel mind a jelenlegi inflációs ütem, mind az inflációs várakozás jóval meghaladja a 3,0 százalékos éves célszintet.
MTI