Reinhard Cluse, a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci konzultánsa az MTI-nek azt mondta: a várakozással szinte teljesen azonos januári - tizenkét hónapra 7,8 százalékos - inflációval "a Monetáris Tanács még nincs kint a vízből", hiszen nyilvánvaló annak kockázata, hogy februárban és márciusban tovább gyorsul az infláció. Cluse szerint azonban a fő kockázat továbbra is az inflációs várakozás potenciális erősödése. Hozzátette ugyanakkor: a második félévre és a 2008-ra várható inflációs pálya változatlanul azt jelzi, hogy a drágulási ütem "szépen csökken majd", ezért a jegybanknak "nincs sok oka az aggodalomra". Mindezek alapján Cluse jó esélyt lát arra, hogy az MNB-nek nem kell tovább emelnie alapkamatát.
A GDP-ről - amely a szerdai előzetes adatok szerint tavaly egész évben 3,9, az utolsó negyedévben 3,2 százalékkal nőtt éves összevetésben - a UBS szakértője azt mondta: "hatalmas a bizonytalanság" annak előrejelezésében, hogy a háztartások és a vállalatok hogyan reagálnak az elmúlt időszak költségvetési és pénzügypolitikai szigorítására. Cluse szerint a meglehetősen jó legutóbbi növekedési adatok nem jelentik azt, hogy "túlvagyunk a nehezén", és mindenképpen várható lassulás. A UBS jelenlegi előrejelzése 2,5 százalékos növekedés 2007 egészére, tette hozzá.
Juliet Sampson, az HSBC bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piaci elemzője az inflációs kilátásokról az MTI-nek azt mondta: a tetőzés 8 százalék felett, "valószínűleg jóval felette, inkább 8,5 százalékhoz közelebb" lesz.
Sampson kiemelte, hogy havi összevetésben 4,7 százalékkal emelkedtek az üzemanyag- és áramárak, ugyanakkor "nagyon erős volt" az élelmiszer-komponens is, vagyis a gazdaság több pontján érezhető inflációs nyomás. "Ez elégséges lehet ahhoz, hogy a jegybank egy idő után lépjen", fogalmazott az HSBC szakértője.
A GDP-kilátásokról Sampson azt mondta: a tavalyi adatokat "meglehetősen bíztatónak" tartja, mert arra utalnak, hogy az idei lassulás jó eséllyel "viszonylag mérsékelt" lesz. Az elemző szerint úgy tűnik ugyanis, hogy az exportnövekedés elejét fogja venni a "sokkszerű" megtorpanásnak.
A januári inflációs adat jórészt megfelelt az MTI által előző nap kérdezett 11 nagy londoni befektetési ház előrejelzéseinek. Az elemzők többsége 7,6-7,8 százalék közötti jóslatokat adott, és mindegyikük 8,5-9,5 százalék közötti tetőzést várt még az első negyedévben.
Kijózanító magyar inflációs és GDP-adatok
Bizonytalan a költségvetési intézkedések árhatása