A londoni gazdasági napilap internetes kiadásán pénteken megjelent elemzés szerint a figyelemreméltó tervből mára egy felvizezett változat maradt, amely egy kereskedelmi célú épületegyüttesből és egy újabb bevásárlóközpontból áll.
Az új, szorosra vont kormányzati negyed eredeti ötletét minden további nélkül város-rehabilitációnak lehetett volna tekinteni, és olyan nagyszabású beépítési javaslatnak, amely világszerte hatott volna más városokra is. Mindebből pontosan az a fajta beruházás maradt meg, amire Budapestnek nincs szüksége, áll a Financial Times írásában.
A lap szerint lehet, hogy a bevásárlóközpontok rendkívül népszerűek, de lassan megfojtják annak a metropolisznak a belső területeit, amely több mint száz év alatt boltok sűrű hálózatát építette ki körútja mentén, és helyi élelmiszerüzleteket, műhelyeket az onnan nyíló kis utcákban. Az írás szerint a terv meghiúsulásának egyik oka a városháza által az építőtől elvárt befektetés mértéke volt.
A Trigránit, a legnagyobb és legígéretesebb jelölt, hajlandó volt hatalmas összeget beruházni, de "a polgármester még többet akart, az építő pedig távozott", fogalmaz a Financial Times.
A tervek szerint ilyen lett volna - példa bármely világváros számára
London, a magát folyamatosan újjáépítő város, amely azonban hasonló módon híján van a tényleges stratégiának, elképzeléseknek és a valós társadalmi vitának arról, hogy mivé is akar válni, levonhatná a tanulságokat, áll a brit gazdasági lap pénteki cikkében.
Gyurcsány mégsem költözik
Megérte elbukni a kormánynegyedet?
Egymilliárddal többet ér a kormánynegyed helye
MTI