.jpg)
A hétfői döntés várható alakulása megosztja mind a budapesti, mind a londoni elemzőket: Budapesten a Reuters felmérés kamatemelés-kamattartás szavazati megoszlása 13:12, a Merrill Lynch befektetési csoport pénteken Londonban közzétett felmérése szerint a piaci szereplők 52:48 arányban várnak kamatemelést, illetve kamattartást.
A tanács döntését erőteljesen befolyásolhatja az ugyancsak hétfőn megjelenő - az MNB stábja által készített - új inflációs jelentés, amelyben várhatóan a Magyar Nemzeti Bank felfelé módosítja az idei átlagos 5,0 százalékos és a jövő évi 3,1 százalékos, tavaly novemberben kiadott inflációs prognózisát.
A budapesti elemzők e héten közzétett előrejelzése szerint 2008-ban az infláció átlagosan 5,9 százalékos lesz, 2008 végén 4,5 százalék, a jövő évi átlagos mutató 3,7 százalék, és 2008 végére a fogyasztói árak 12 havi jelzőszáma 3,4 százalékra süllyed. Ezekhez az inflációs mutatókhoz 255 forintos euróval számoltak az elemzők mind 2008 végére, mind 2009 végére.
Az árfolyam jövőbeni várható alakulása azért lehet meghatározó, mert azok az elemzők, illetve befektetési bankok, akik illetve amelyek a kamatemelésre szavaznak, elsősorban a gyenge árfolyam inflációs felhajtó ereje miatt vélik kamatemelési kényszerben a jegybankot. A Reuters felmérés viszont azt mutatja, hogy az elemzők hosszabb távon a jelenlegi 262-265 forintos euró árfolyamnál erősebb, 255 forintos árfolyammal számolnak.
Noha a hétvégéig beérkezett információk alapján 50-50 százalék esélye van mindkét döntésnek, érdemes felidézni a jegybank elnökének véleményét a novemberi ülés után, amelyen nem változtattak a kamaton. "Mi továbbra is az árstabilitást jelző 3 százalékos inflációs célt tűzzük magunk elé 2009-re, noha vannak olyan vélemények, hogy ez esetleg túl szigorú" - mondta Simor András.
Már az elemzők sem tudják, mit mondjanak
Válságos valóság: még nem látszik az alagút vége
Veres: Nem tervezünk ingyen osztogatást
Agresszív kamatemelést jósolnak Londonból
Forintpiac: hétfőig kikapcs
MTI