A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének hétvégi, a kamatdöntő ülés előtti utolsó előrejelzése szerint a ház "mindent összevetve" továbbra is negyed százalékpontos kamatcsökkentést jósol hétfőre, de ezt "jóval kevesebb bizonyossággal" teszi azóta, hogy ismertté váltak a márciusi bérnövekedési adatok, és a forint gyengült az utóbbi néhány kereskedési napban. A forint még mindig viszonylag erős, viszont a gyengülés üteme - két nap alatt több mint 1 százalék - az, ami visszatarthatja a jegybankot a hétfői kamatcsökkentéstől, áll az elemzésben. A GS szerint döntő lehet, hogy a forint hogy nyit hétfőn.
Bármikor is kezdődjék azonban a kamatcsökkentési sorozat, a Goldman Sachs kitart azon előrejelzése mellett, hogy a nemzeti bank 2008 elejéig másfél százalékpontos enyhítést fog végrehajtani, 6,50 százalékra a jelenlegi 8 százalékról, áll a Londonban kiadott hétvégi előrejelzésben. A ház szerint a Monetáris Tanács jó eséllyel továbbra is azon az állásponton van, hogy a "csalódást keltően magas" márciusi bérnövekedési adatokat a szigorodó adóellenőrzések statisztikai hatásai magyarázzák - vagyis az, hogy a vállalatok az eddig eltitkolt bérkifizetéseket is bejelentik -, ám a folyamatosan magas számok jó eséllyel "valamelyest már kikezdik" ezt az elméletet.
A Dresdner Kleinwort - a Dresdner Bank londoni befektetési részlege - által kiadott hétvégi előrejelzés nem számol hétfői kamatcsökkentéssel. A ház szerint jóllehet a magyarországi infláció lefelé tartó pályán van, a forint legutóbbi gyengülése és a vártnál magasabb márciusi bérkiáramlási számok mutatják a dezinflációs kilátást terhelő, felfelé mutató kockázatokat. Mindemellett Simor András jegybankelnök még csak három hónapja áll az MNB élén, és még mindig "építi hírnevét"; mindez együtt óvatos pénzügypolitikai alapállás mellett szól, áll a londoni Dresdner-előrejelzésben. A ház továbbra is 1,00 százalékpontos kamatcsökkentésre lát lehetőséget az év második felében, azzal a megjegyzéssel, hogy a "legutóbbi fejlemények" miatt a csökkentési sorozat kezdete júniusig, vagy akár júliusig is kitolódhat.
Legfrissebb devizaárfolyamok |
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató, amelynek eddig alapeseti forgatókönyve volt a hétfői negyed százalékpontos kamatcsökkentés, pénteken kiadott új előrejelzésében közölte: továbbra is lát "valamelyes" - 40 százalékosra tett - esélyt arra, hogy a május 21-ei monetáris tanácsi ülésen enyhítésről születik döntés, különösen akkor, ha az új Inflációs Jelentés az eddiginél kedvezőbb 2008-as inflációs jóslatot tartalmaz. A ház azonban alapeseti forgatókönyvét úgy módosította, hogy aszerint egy hónappal később, csak júniusban kezdődik el az MNB pénzügypolitikai enyhítési ciklusa.
A bérnövekedés legutóbbi gyorsulását a JP Morgan szerint is részben a gazdaság kifehérítésének lehet tulajdonítani, mivel a szigorodó adóellenőrzések révén a munkáltatók korábban nem regisztrált alkalmazotti bérek kifizetését is bejelentik, a ház szerint az MNB azonban most már úgy véli, hogy a bérnövekedés úgynevezett cost-push béroldali inflációs nyomást is jelezhet (ez a meghatározás a növekvő munkaköltség oldaláról gerjesztett árinflációt jelöli, olyan környezetben, amelyben a keresleti oldali nyomás egyébként nem erősödik). A JP Morgan továbbra is azzal számol, hogy a magyarországi alapkamat az év végére 7,00 százalékra csökken a jelenlegi 8,00 százalékról.
Módosította a magyarországi kamatcsökkentés kezdetének idejére adott előrejelzését a Merrill Lynch is. A globális befektetési bankcsoport londoni részlegének új elemzése szerint "nagyon szoros esélyekkel" lehet csak megjósolni, hogy az MNB hétfőn végrehajt-e egy negyed százalékpontos kamatcsökkentést, ám az első negyedévi GDP-növekedés "vártnál lassabb lassulása" és az előre jelzettnél gyorsabb márciusi bérnövekedés miatt most már "kissé nagyobb a valószínűsége" annak, hogy a jegybank most még nem nyúl a 8,00 százalékos alapkamathoz. A ház ennek alapján június 25-ére módosította az enyhítési ciklus kezdetére adott előrejelzését.
A BNP Paribas ugyanakkor azt várja, hogy hétfőn lesz kamatcsökkentés, ám a ház szerint ezt "erősen héja megfogalmazású közlemény" fogja kísérni, amelyben nagy hangsúlyt kap a bérkiáramlás. Ebből a cég közép-európai elemzője szerint az következhet, hogy az egész évi csökkentés a piac által árazottnál kisebb lesz, esetleg csak fél vagy háromnegyed százalékpont.
Inkább júniusra várják a kamatvágást elemzők
Kamatot emel a kínai központi bank
A jelzáloghitelezésre nem hatnak a megszorítások?
Az államháztartás javított,a háztartások rontottak
MTI