,,Kiemelt feladatunknak tekintjük a lízing, mint finanszírozási forma széleskörű népszerűsítését, mert ez a termék mind a lakossági ügyfeleket, mind a kis- és középvállalkozásokat (kkv-k) biztonságos és rugalmas forráshoz juttatja" - kezdte helyzetértékelését Dunavölgyi Mária, az OTP Lakáslízing Zrt. elnök-vezérigazgatója, a Lízingszövetség elnöke.
Fontosnak tartotta megemlíteni az MFB-vel és az EU-pályázatokat bonyolító NFÜ-vel megkezdett tárgyalásokat, amelyek meghatározhatják a következő évek munkáját. A jelenlegi gazdasági környezetet a "növekvő üzleti kilátások és csökkenő fogyasztói várakozások" időszakaként jellemezte az igazgató.
2010-ben a lízingcégek teljes új kihelyezése 300 milliárd forint volt, ami 35 százalékos visszaesést jelentet az egy évvel ezelőttihez képest. Az utolsó negyedévben a svájci frank erősödése növelte a lízingcégek által kezelt teljes portfólió méretét, ami több mint 800 ezer lakossági és közel 300 ezer kkv ügyfelet jelent.
A Lízingszövetség több más szakmai szervezettel idén januárban indította a findjobs.eu pénzügyi állásportált azzal a céllal, hogy a pénzügyi intézményektől elbocsátásra kerülő munkatársak könnyebben találhassanak állást.
A válság kitörése után gyakorlatilag megszűnt a 100-250 millió forint közötti kkv ingatlan-beruházások finanszírozása, és egyelőre nincsenek a visszaesés megfordulására utaló jelek, sokkal inkább egy 3-5 évig tartó stagnáló időszakra lehet számítani - mondta Dunavölgyi Mária az ingatlanfinaszírozás kapcsán. "2010-ben már kis mértékben növekedett a lakáscélú hitelek állománya, de az ágazat aktivitása történelmi mélypontra került tavaly" - tette hozzá.
Lévai Gábor, a Lízinszövetség főtitkára elemezte a további lízingpiaci szegmenseket. Értékelésében elmondta, a gépjármű finanszírozásban a gyenge kereslet miatt az egy szerződésre jutó kihelyezés összege folyamatosan csökken, a finanszírozók óvatossága pedig nő, a hitel és pénzügyi lízing aránya kiegyenlítődött, sőt év végére több gépjárművet finanszíroztak pénzügyi lízing formájában.
"A szerződések 65 százaléka 2-5 év közötti futamidővel került megkötésre, ami örvendetes. Ez az arány tavaly még 40 százalék volt" - fogalmazott Lévai Gábor.
A 2010-es év a flottafinanszírozók szempontjából kedvezőnek mondható, a cégek részesedése duplájára nőtt az új autó vásárlások terén. A Lízingszövetség adatai szerint a flottafinanszírozáson belül az operatív lízing aránya 90 százalékra emelkedett, és az idei évben még tovább fog emelkedni.
A gépek és berendezések finanszírozásában 2010-ben az új kihelyezés 71 milliárd forintot tett ki, ami csökkenést jelent 2009-hez képest. A támogatási programok kifutásával a mezőgazdasági gépek részesedése jelentősen csökkent, de éven belül az alszegmensek arányai között nem volt lényeges különbség.
A truck szegmensben a kihelyezések értéke 59,6 milliárd forint volt, ebből 54,8 milliárd jutott a nagy haszongépjárművekre és csak 4,8 milliárd a buszokra. Összességében a portfólió 17 százalékkal csökkent 2009-hez képest.
Az IT irodai berendezések kapcsán a szakember két fontos dolgot említett, 2010 utolsó negyedében drasztikusan megnőtt az IT-finanszírozás, a 600 milliárdos éves forgalmúra becsült piacon a lízingcégek részesedése mindössze 3-4 százalék.
Az idei kilátások kapcsán azt mondta Lévai: a 3 éve tartó beruházás-halogatás ebben az évben megfordulhat,
a gazdaság élénkülése pedig akár az elmaradt beruházások visszamenőleges pótlásához is vezethet. A személygépjármű területen a 2010-es évnél 10 százalékkal magasabb értékesítésre, haszonjárművek esetén 20 százalékos növekedésre számít a főtitkár.
Privátbankár - Acsai N. Ferenc