A 2008. június 30-áig kiküldött egyéni számlaértesítők a 2007-re eddig lekönyvelt tételeket mutatják, amelyek várhatóan nem minden esetben egyeznek meg a foglalkoztatók által a 2007-es naptári évre bevallott és befizetett tagdíjak teljes összegével - derül ki a két szervezet honlapján közzétett közös tájékoztatóból.
A számlaértesítők az egyéni számlákon 2007-re ténylegesen jóváírt tagdíj és hozam összege mellett tájékoztatásként közlik a hozzájuk 2008-ban beérkezett, de 2007-re vonatkozó tagdíjbevallási és befizetési adatokat is. Az utóbbi adatok kizárólag tájékoztató jellegűek, a 2009-ben kiküldött, 2008-ra vonatkozó számlaértesítőben szerepelnek majd könyvelt tételként.
A késedelmes jóváírás hátterében az áll, hogy 2007. január 1-jétől új, központosított tagdíjbevallási és -befizetési rendszert vezettek be: a foglalkoztatók a magánnyugdíjpénztári tagdíjat - az egyéb járulékokkal együtt - az adóhatósághoz vallják be és fizetik meg. Ennek előnye, hogy hosszabb távon csökkenhetnek a pénztári adminisztrációs költségek, így a tagdíj nagyobb hányada kerülhet az egyéni számlákra. Azzal pedig, hogy az adóhatóság közvetlenül intézkedik a tagdíjhátralék behajtásáról, növekszik a tagdíjbeszedés, -behajtás hatékonysága, ami szintén a pénztártagok érdekét szolgálja - hívja fel a figyelmet a tájékoztató.
Az új rendszerben az adóhatóság feldolgozza a bevallási adatokat és megküldi a magánnyugdíjpénztáraknak, amelyek az adóhatóságtól kapott adatok alapján azonosítják a tagi befizetéseket, majd jóvá írják a tagdíjakat, illetve az azokra jutó hozamokat a tagok egyéni számláján. Az APEH a tagdíjbefizetéseket 2007 januárja óta folyamatosan átutalta a magánnyugdíjpénztárakhoz, a bevallási adatok azonban kisebb-nagyobb késéssel érkeztek a pénztárakhoz.
A pénztárak azokat a befizetéseket, amelyeket a bevallási adatok hiányában tagi szinten nem tudtak beazonosítani, időlegesen egy elkülönített függőszámlán tartják nyilván. A pénztártagokat emiatt nem érheti veszteség, mivel a pénztárak a függőszámlákon lévő tagdíjakat befektetik és a befektetések hozamát az azonosítás után a tagok egyéni számláján jóváírják.
A magánnyugdíjpénztárak, az APEH és a PSZÁF továbbra is mindent megtesznek az új rendszer zavartalan működése és a pénztártagok vagyonának teljes biztonsága érdekében - hangsúlyozza a tájékoztató.
A PSZÁF adatai szerint 2007 végén közel 108 milliárd forint, az éves tagdíjbevétel 35 százaléka volt függő tételként nyilvántartva. A felügyelet egyik elemzésében figyelmeztet: 2009-től kötelező lesz a választható portfolió bevezetése; ennek végrehajtását nehezíti, hogy a pénztárak a központosított beszedés miatt késve írják jóvá a tagdíjakat.
Nem jellemző az ingatlanbiznisz a pénztárakra
Ezzel az alapkamattal nehéz lesz talpra állni
Nem buknak a késésen a pénztártagok
Így nézhet a főnöke körmére
Járadékos nyugdíjroham: ne számítson 13. havira
MTI