Magyar szempontból sajnálatos, de nem tragikus a WTO-kudarc
Az öt éve tartó tárgyalássorozat sikeres befejezése esetén ugyanis a világ különböző országaiban a versenyfeltételek hasonlóbbakká válnának, a cégek számára a külkereskedelmi, illetve nemzetközi befektetési feltételek könnyebbek lehetnének, és csökkennének az elsődleges piacvédelmi korlátok is - mutatott rá főosztályvezető.
Szavai szerint a tárgyalások elakadása ugyanakkor nem "katasztrofális" az ország számára, hiszen "ott tartunk, ahol eddig". Esélyeket veszítünk így - vélekedett Várkonyi László. Felhívta a figyelmet, hogy az új feltételek ugyanakkor csak abban az esetben lehetnének elfogadhatóak Magyarország és az Európai Unió számára, ha az azokkal járó kötelezettségek nem haladnák meg a nyert lehetőségeket.
A főosztályvezető megjegyezte: noha Magyarország külkereskedelme igencsak EU-centrikus, de egy WTO-megállapodásnak így is lehetnének addicionális piaci lehetőségei mezőgazdasági, ipari és szolgáltatási területen egyaránt.
A WTO hat legbefolyásosabb kereskedelmi hatalma vasárnap genfi 14 órás tárgyalásán képtelen volt megállapodni azokban a kulcsfontosságú kérdésekben, amelyek az öt éve tartó tárgyalássorozatot előmozdíthatták volna. Az agrárvámok csökkentése, a mezőgazdasági termékek támogatásainak csökkentése és az ipari vámok csökkentése szerepelt a témajavaslatok között, amelyekről az Egyesült Államok, az EU, Japán, Ausztrália, India és Brazília kereskedelmi minisztereinek nem sikerült dűlőre jutnia.
Ismét kudarc a világkereskedelmi tárgyalásokon