2009-ben immár ötödik alkalommal hirdették meg a Hundeszt Nemzeti Pálinka és Nemzetközi Párlatversenyt, mely ez alkalommal a verseny részvevőinek kérésére áthúzódott a 2010-es esztendőre, mivel a pálinkák az adott termelési év őszén nem voltak alkalmasak bírálatra, ugyanis még nem harmonizálódhattak eléggé.
A kérést figyelembe véve a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács (MSZSZT) döntése értelmében a decemberi nevezéseket követően a mintákat január első felében kellett leadni, melyre 35 nevezőtől mintegy 283 minta érkezett. A paletta rendkívül színesnek bizonyult, szinte minden magyarországi gyümölcsfajta megtalálható volt az alapanyagok között.
A leadást követően szigorú ellenőrzés majd bírálat következett. A bírálatot két, úgynevezett gyorsbíráló és öt, egyenként három főből álló bizottság végezte. A gyorsbírálók valamennyi benevezett terméket megkóstoltak, a tapasztaltakat adatlapon rögzítették, hogy arany, ezüst vagy bronz szintűnek – esetleg nem érdemelnek érmet.
A három tagú bizottságok egy 20 pontos rendszerben értékelték a pálinkákat az illat és íz tisztasága, valamint karakteressége, harmonikussága szerint. Ezután a bizottság tagjai az egyéni értékelések összevetésével igyekeztek konszenzusos értékelés kialakítására, melyből megszülethetett a végeredmény. A 283 mintából 29 arany, 93 ezüst- és 84 bronzérem minősítést kapott.
Bírálati szempontok
A 3 fős bizottságok 20 pontos értékelő rendszerben bírálták a pálinkákat, az alábbi szempontok szerint: illat tisztaság és karakteresség, íz tisztaság és karakteresség, valamint az előbbi szempontok szerinti harmónia. A bizottság tagjai ezután az egyéni értékelések összevetésével igyekeztek konszenzusos értékelés kialakítására, a bizottsági véleményt tükröző pontérték meghatározására. Ha a bizottság nem jutott konszenzusra, akkor a levezető elnökhöz, vagy a csúcs zsűrihez küldte a minta újra bírálatát.
Alkoholproblémák: 1 millió magyart érint |
Champion díjak
A szigorú bírálatot követően a rögzített eredményeket a verseny szervezői ellenőrizték, összevetették a papíron rögzítettekkel, ezt követően került sor a fajta kategóriánként a legjobb eredményt elért párlatok közül a Champion díjak odaítélésére. Ebben valamennyi bíráló részt vett. Az aranyérmes minősítést elért párlatokat újrakóstolták, fajta kategóriánként bírálták újra, majd szavazással döntöttek arról, hogy melyik érdemelte ki a Champion díjat.
15 kategória legjobbjaiból végül 3 kategóriában – vegyes gyümölcs, szőlőtörköly és érlelt párlat – a szigorú zsűri nem adta ki a champion díjat. 12 párlat – az almatermésűek, a vadon termők, a vilmoskörte, a birs, a kajszibarack, a cseresznye és vadcseresznye, a málna, a szilva, a szőlő, az érlelt alma és érlelt szilva / Merlot törköly méltón viselheti az V. HunDeszt Nemzeti Pálinka- és Nemzetközi Párlatverseny Champion Díj emblémát - tudtuk meg a a Bestillo Pálinkaház sajtóközleményéből.
Mit együnk? A fagyban jön meg az éhség
Hormonális kezeléssel az alkoholizmus ellen?
Nem mindegyik bor egészséges
Privátbankár