A gyanús ügyre az orosz legfőbb ügyészség mellett működő nyomozati bizottság derített fényt, s az eset feltárásába bekapcsolódott a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) is.
A négy vadászrepülőgép - a Komszomolszkaja Pravda című moszkvai lap katonai tudósítója szerint szerencsére hajtóművek és fegyverek nélkül - a Szokol elnevezésű hadiipari cég telepén állt, és magas rangú hivatalnokok a Metalsznab elnevezésű vállalatnak adták el.
A megbízott értékbecslő minden egyes repülőgép árát mintegy 900 forintnyi összegben állapította meg, vagy legalábbis így értelmezték az eladók, mivel ez elvben a kikiáltási ár lett volna egy árverésen. Az ügyben természetesen büntetőeljárást indítottak - írta az orosz napilap.
A Komszomolszkaja Prava orosz bulvárlap idézte Andrej Nagyozsgyin nyugállományú ezredest, aki korábban sokáig a leírt katonai tulajdon értékesítésével foglalkozott. Az ezredes elmondta: máig nem sikerült megvalósítani a szigorú állami ellenőrzést a leselejtezett katonai eszközök értékesítése terén, és ezt használják ki a zavarosban halászgatók. Különösen most nagy a csábítás a katonák és a civil "üzletemberek" számára, amikor a hadsereg százával és ezrével válik meg az elavult felszerelésektől, berendezésektől.
Mikojan MiG-31 Foxhound. Simán megér egy ezrest is
Hozzátette: az ilyen leírt repülőgépeken hatalmas mennyiségű olyan berendezés van, amelyre folyamatosan vadásznak a külföldi titkosszolgálatok, s legegyszerűbben úgy jutnak hozzájuk, hogy strómanok segítségével olcsón megvásárolják a leírt eszközöket. Az előírások szerint az eladás előtt a gépeket alaposan át kellett volna vizsgálnia egy különleges bizottságnak, amelynek részletes határozatot kellett volna hoznia arról, hogy mi nem adható el, mi és kinek értékesíthető.
A cikk szerzője emlékeztetett rá, hogy a leírt haditechnikával folyó piszkos üzletek sora igen hosszú. Az ügyeskedő egyenruhások és civilek adtak már el illegálisan "nyugdíjba küldött" páncélosokat, ágyúkat, helikoptereket és hadihajókat, sőt, az utóbbiak között repülőgép-hordozókat is, amelyekről még a titkos berendezéseket sem szerelték le.
Több száz millió eurós veszteség a bolgár korrupció miatt
BKV: ellenőrök buktatták le korrupt társukat
Korrupció: senki nem tesz semmit
Törlesztik a szovjet adósságot
MTI