Csaknem 20 milliárd euróhoz jutott hozzá Kelet-Európa pénzügyi szektora a több mint 24 milliárd eurós keretből, amelyet egy éve különítettek el vezető nemzetközi pénzintézetek a súlyos hitelszűkétől szenvedő térségi gazdaságoknak - közölte hétfőn a program egyik részese, a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
A közös tőkejuttatási kezdeményezést tavaly február végén indította el az EBRD, a Világbank-csoport és az Európai Beruházási Bank (EIB).
Az éppen egy éve nyilvánosságra hozott program alapján a három nemzetközi pénzintézet összesen 24,5 milliárd eurós keretet állított össze a kelet-európai bankrendszerek stabilitásának és a térségi reálgazdaságok hitelellátásának fenntartására.
Az EBRD hétfői londoni évfordulós összesítése szerint a csomagból december végéig 19,3 milliárd euró vált hozzáférhetővé a régió számára. A bank közölte: a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-bizottsággal szoros együttműködésben kezdett program is hozzájárult ahhoz, hogy sikerült elkerülni a rendszerszintű válságot és a közép-kelet-európai reálgazdaságok hitelellátásának összeomlását.
A csomagból még fennmaradó részt az idén, illetve a későbbi években is fel lehet használni. Az EBRD szerint a három kezdeményező pénzintézet a jelenlegi előrejelzések alapján azzal számol, hogy a kedvezményezett országok a még le nem hívott hányadot is igénybe veszik.
A tavaly bejelentett csomaghoz a legnagyobb hozzájárulást az EIB adta, 11 milliárd euróval. Ennek a részcsomagnak a kedvezményezettje a közép-, kelet- és dél-európai kis- és középvállalati szektor. A Világbank-csoport hozzávetőleg 7,5 milliárd euróval járult hozzá a kerethez, ebből összesen 3,5 milliárd euró jut a feltörekvő európai bankszektor problémáinak kezelésére. Az EBRD 2009-2010-re 6 milliárd euróig terjedő összeget különített el a térségi pénzügyi szektornak, valamint a kis- és középvállalatoknak.
EBRD: nekünk is juthat a kkv-knak szánt hitelkeretből
EBRD: a második veszteséges év, rekord finanszírozással
Az EBRD beszáll a magyar villamosenergia szektorba
MTI