1p
Martonyi János külügyminiszter, a privatizáció idején az Állami Vagyonügynökség igazgatótanácsának tagja volt
Nem emlékszik a cukoripar privatizációjának részleteire Martonyi János külügyminiszter, aki a cukoripar privatizációja idején az Állami Vagyonügynökség (ÁVÜ) igazgatótanácsának tagja volt, míg Kopátsy Sándor, szintén volt igazgatótanácsi tag a cukoriparitól függetlenül elhibázottnak, túl liberálisnak nevezte a privatizációt az Országgyűlés vizsgálóbizottságának szerdai ülésén.

A cukorgyárak privatizációját, valamint Magyarország Európai Unióhoz történő csatlakozása óta a közösségi cukorreformok során képviselt magyar álláspontot értékelő, és annak itthoni következményeit feltáró vizsgálóbizottság szerdai ülésén Martonyi János a privatizáció kezdetéről szóló átfogó beszámolója után úgy fogalmazott: "Elnök úr, nagyon őszintén meg kell mondanom, hogy a cukoripari privatizációjára egyáltalán nem emlékszem". Kopátsy Sándor, szintén volt igazgatótanácsi tag arról beszélt, hogy már akkor sem értett egyet a privatizáció módjával, szerinte ugyanis az túl liberális volt. Ő a munkavállalói tulajdonlást pártolta, de elismerte, hogy a jól működő társaságokat a dolgozók gyorsan továbbértékesítették.

Mindkét szakértő hangsúlyozta, hogy nem volt nemzeti tőke, ezért volt szükség külföldieknek értékesíteni állami vagyont, amihez előírtak tőkeemelést, termelésbővítést és új technológia behozatalát is. Mindketten egyetértettek abban, hogy a dolgozói tulajdon jó lett volna. Martonyi János azonban emlékeztetett a tőkehiányra és a hitelezési nehézségekre, ami nehéz helyzetbe hozta ezeket a vállalkozásokat. Martonyi János felidézte az akkor hatályos jogszabályokat, amelyek alapján a magánosítás folyt. 

A másik témával, az Európai Unióban a magyar cukortermeléssel kapcsolatban, a vámok lebontása és a kvóta kérdéséről azt mondta Martonyi János: el kell olvasni a csatlakozási szerződést. A cukoripari vizsgálatról megjegyezte, a fontos az, hogy "levonjunk a tanulságokat a jövőre nézve".

Kopátsy Sándor szerint a cukoripar privatizációjában nem történtek nagyobb hibák, mint általában a magánosítás során. Arra a felvetésre, hogy a cukorimportban védővámot kellene bevezetni, azt mondta: egy közösségi tagság nem csak előnyökkel jár, s az európai uniós tagságnak több az előnye, mint hátránya. Nem most "szúrtuk el" a cukoripart, hanem akkor, amikor felszámoltuk azt.

A magyar cukoripar elmúlt 20 évével foglalkozó sorozatunk első részében a Cukoripari egyesülés munkatársa arról beszél a Privátbankárnak, hogy a rendszerváltáskor "volt egy elméleti megfontolás is, miszerint a privatizált cég jobban működik, mint az állami és lassan mindenki megértette, hogy a helyzet tarthatatlan és a nem hatékonyan működő gyárakat bezárni, a megmaradókat pedig fejleszteni kell, de mindezt már nem akarta elvégezni az állam".  Az átalakulást termelői oldalról bemutató második részben pedig Kelemen István a Cukortermelők Országos Szövetségének főtitkára jegyezte meg, a privatizáció nem volt kellően átgondolt, a ´90-es évek zavarának kiindulópontja a nem megfelelően végbement magánosítás.

Múlt pénteken Bokros Lajos, volt pénzügyminiszter, szintén az ÁVÜ igazgatótanácsának egykori tagja állt ki a magyar cukorgyárak privatizációja mellett.
   

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG